Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Sygnatura: IBPB3/423-248/07/MO
Hasła tematyczne: Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT), stawka amortyzacyjna, środek trwały
Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Koszty uzyskania przychodów –> Amortyzacja środków trwałych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 29 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania prawidłowej wysokości stawek amortyzacyjnych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania prawidłowej wysokości stawek amortyzacyjnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenia przyszłego):
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznej i hurtowej sprzedaży paliw. W związku z zakończeniem prac inwestycyjnych w miesiącu wrześniu 2007r., Spółka dokonała rozliczenia poniesionych nakładów. Wydatki dotyczyły następujących pozycji:
1) Stacji dystrybucji gazu LPG składającej się z:
- dystrybutora ADAST z preselekcją dwu-wężową, z instalacją elektryczną modułu LPG wraz z okablowaniem,
- 2 zbiorników naziemnych LPG Chemet TG z armaturą, pompy LPG SKC 4.08 HV Hydro Vacum wraz z systemem detekcji wycieku gazu GAZEX, na fundamencie żelbetowym. Zbiorniki są przenośne,
- fundamentów żelbetowych – wylewanych na mokro z betonu B20, rurociąg LPG podziemny wykonany z rur flexwell DN20 o długości 35 m, oraz rur flexwell DN25 o długości 35 m wraz przyłączami, który łączy dwa zbiorniki naziemne z dystrybutorem.
2) Wiaty myjni.Konstrukcja wiaty myjni (bezdotykowej trzystanowiskowej) posadowiona jest na żelbetowych fundamentach, wykonana z kształtowników stalowych ocynkowanych ogniowo. Poszycie ścian i dachu wykonane jest z płyt poliwęglanowych. Cała wiata myjni montowana jest jako gotowa, wolnostojąca, składa się z dwóch stanowisk zadaszonych i jednego odkrytego. Obiekt wyposażony jest w ogrzewanie podłogowe i skrzynkę elewacyjną na olej opałowy do ogrzewania wody na myjni. Powierzchnia użytkowa 94,88 m2, wysokość obiektu 3,85 m. Wiata posiada elementy podziemne (nasadka PVC, trójnik PCV, rury PVC, nakrętki, pręty, śruby) do odprowadzenia ścieków ze stanowisk myjni.
3) Urządzenia myjni bezdotykowej trzystanowiskowej.Na myjni zamontowane są urządzenia myjni ciśnieniowej wraz z wyposażeniem technologicznym ze sterownikami (elektronicznymi),
4) Wiaty nad dystrybutorami. Wiata osłania stanowiska do tankowania przed wpływem czynników atmosferycznych. Konstrukcja dachu podparta jest na stalowych słupach na stopach fundamentowych żelbetowych, monolitycznych. Konstrukcję dachu stanowią trzyprzęsłowe ramy blachownicowe, na ramach płatwie i profil I 300 PE. Pokrycie stanowi blacha trapezowa. Rury spustowe PCV obudowane blachą aluminiową. Attyka i sufit wykonany z blachy niskoprofilowej, podwieszany. Wiata wyposażona jest w instalację oświetleniową i odgromową.
W związku z powyższym zadano następująca pytanie:
1) Do stanu przedstawionego w pkt 1 Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu:Stacja LPG składająca się z dystrybutora ADAST z preselekcją, dwuwężowego, 2 zbiorników LPG Chemet TG z armaturą, pompy LPG SKC 4. OB HV Hydro Vacum wraz z systemem detekcji wycieku GAZEX…
2) Do stanu przedstawionego w pkt 1 Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu:Fundamenty żelbetowe – wylewane na mokro z betonu 820 i rurociągi technologiczne LPG podziemne z rur flexwell DN20- 35 metrów i DN25- 35 metrów wraz z przyłączami…
3) Do stanu przedstawionego w pkt 2 Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu:Wiata myjni (bezdotykowej trzystanowiskowej) posadowionej na żelbetowych fundamentach, wykonanej z kształtowników stalowych ocynkowanych ogniowo, ścian i dachu z płyt poliwęglanowych, wolnostojąca składająca się z dwóch stanowisk zadaszonych i jednego odkrytego o powierzchni użytkowej 94,88 m 2 i wysokości 3,85 m…
4) Do stanu przedstawionego w pkt 3Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu:Urządzenia myjni ciśnieniowej 3- stanowiskowej, wraz z wyposażeniem technologicznym ze sterownikami (elektroniczny system płatniczy)…
5) Do stanu przedstawionego w pkt 4 Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu:Wiata nad dystrybutorami, która osłania stanowiska do tankowania przed wpływem czynników atmosferycznych…
Zdaniem wnioskodawcy:
Dotyczy pyt. 1 Stację LPG zgodnie z klasyfikacją GUS środków trwałych należy zaliczyć do grupy 4 -Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, podgrupa 44¬ -Maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów, rodzaj 449 ¬inne maszyny i urządzenia do przetłaczania i sprężania cieczy i gazów.Firma zastosuje metodę degresywną wg stawki 18% z zastosowanie współczynnika 2.Podobne stanowisko zajął Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku Sygnatura: RO-XV/415/PDOF-31-136/AM/06 z dnia 2006.03.06.
Dotyczy pyt. 2 Obiekt, o którym mowa w stanie faktycznym w pkt 1, stanowi: "posadowienie zbiorników LPG wraz z rurociągami technologicznymi" zgodnie z klasyfikacją GUS środków trwałych należy zaliczyć do grupy 2- obiekty inżynierii lądowej i wodnej, podgrupa 29- inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, rodzaj 291 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.Firma zastosuje metodę liniową wg stawki 4,5 %.
Dotyczy pyt. 3 Wiata myjni (bezdotykowej trzystanowiskowej), zgodnie z klasyfikacją GUS środków trwałych należy zaliczyć do grupy 1- budynki i lokale, podgrupa 10- budynki niemieszkalne, rodzaj 103 – Budynki handlowo- usługowe.Firma zastosuje metodę liniową wg stawki 2,5 %.
Dotyczy pyt. 4 Urządzenia myjni bezdotykowej trzystanowiskowej, zgodnie z klasyfikacją GUS środków trwałych należy zaliczyć do grupy 6 -Urządzenia techniczne, podgrupa 65¬ -urządzenia przemysłowe, rodzaj 659 – Pozostałe urządzenia przemysłowe nie wymienione.Firma zastosuje metodę degresywną wg stawki 10% z zastosowaniem współczynnika 2.Dotyczy pyt. 5 Wiatę nad dystrybutorami zgodnie z klasyfikacją GUS środków trwałych należy zaliczyć do grupy 2- obiekty inżynierii lądowej i wodnej, podgrupa 29- inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, rodzaj 291 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane.Firma zastosuje metodę liniową wg stawki 4,5 %.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zderzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 roku w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania m. in. środka trwałego według Klasyfikacji Środków Trwałych zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który udziela informacji w zakresie stosowania KŚT.
Mając na względzie powyższe przypomnieć należy, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji środków trwałych do odpowiedniej grupy: „Klasyfikacji środków trwałych”. Klasyfikacji tej powinien dokonać sam podmiot gospodarczy przy ewentualnej pomocy uprawnionego organu statystycznego.
Art. 16i ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, iż odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do tej ustawy) i zasad o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.
Zgodnie z „Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych” stanowiących załącznik Nr 1 do ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bazując na dokonanej przez wnioskodawcę klasyfikacji w/w środków trwałych stawki amortyzacyjne wynoszą:
Ad. pyt. 1 Stacja LPG Symbol KŚT 449 poz. 04 stawka 18%
Ad. pyt. 2 Obiekt posadowienie zbiorników LPG wraz z rurociągami technologicznymi Symbol KŚT 291 poz. 02 stawka 4,5%
Ad. pyt. 3 Wiata myjni Symbol KŚT 103 poz. 01 stawka 2,5%
Ad. pyt. 4 Urządzenia myjni bezdotykowej Symbol KŚT 659 poz. 06 stawka 10%
Ad. pyt. 5 Wiata nad dystrybutorami Symbol KŚT 291 poz. 02 stawka 4,5%
Na podstawie art. 16k ust. 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych, z zastrzeżeniem ust. 2, o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody określonej w art. 16i ust. 1, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16i.
Spośród ww. środków trwałych ta metoda amortyzacji zwana degresywną może być zastosowana wobec środka trwałego określonego jako Stacja LPG Symbol KŚT 44 oraz Urządzenia myjni bezdotykowej Symbol KŚT 659
Ponadto należy przypomnieć, iż zgodnie z art. 16h ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16l i 16ł, dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych w art. 16i-16k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.