Czy sprzedaż udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drugiej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970, z późn. zm.), jako zbycie działki zabudowanej częścią budynku trwale z gruntem związanego zwolnionego od podatku?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Sygnatura: IPPP1/443-490/07-2/IG

Hasła tematyczne: budynek, grunt zabudowany, towar używany, użytkowanie wieczyste, współwłasność, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Wysokość opodatkowania –> Zwolnienia z tytułu importu towarów –> Delegacja ustawowa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09 listopada 2007r. (data wpływu 13 listopada 2007r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży współudziału w prawie wieczystego użytkowania działki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku przy sprzedaży współudziału w prawie wieczystego użytkowania działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest użytkownikiem wieczystym działki gruntu oraz właścicielem budynku znajdującego się na tej działce, stanowiącego odrębną nieruchomość. Budynek oddany był do używania w 1981 roku. W czasie użytkowania nie poniesiono nakładów na ulepszenia przekraczających 30% wartości początkowej budynku. Działka ta nie ma dostępu do drogi publicznej. Pod budynkiem znajdują się garaże. Ściana budynku z wjazdem do garaży i wejściem do budynku, postawiona jest w granicy działki. Dlatego spółka jest współużytkownikiem wieczystym w 1/2 części sąsiedniej działki. Na niej zbudowany jest wjazd do garaży podziemnych, schody wejściowe do budynku. Działka stanowi drogę dojazdową do budynku będąc jedynym możliwym połączeniem z drogą publiczną i pozwala na wejście do budynku. Obie działki w księdze wieczystej mają wpisany sposób korzystania: Bi – inne tereny zabudowane. Obie działki stanowią gospodarczą całość, co umożliwia pełne korzystanie z nieruchomości.

Spółka postanowiła sprzedać całą powyższą nieruchomość składającą się z budynku, prawa wieczystego użytkowania działki na której jest zbudowany budynek i prawa wieczystego współużytkowania w 1/2 części działki gruntu na której wybudowane są schody wejściowe do budynku, wjazd do garaży podziemnych, która stanowi drogę dojazdową i dojście do budynku. Budynek i jego części spełniają kryteria towaru używanego ustalone w art. 43 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług. Jego sprzedaż jak również sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym jest zbudowany jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT w oparciu o § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970, z późn. zm.).

Powstała wątpliwość w sprawie opodatkowania podatkiem VAT udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu działki drugiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż udziału w prawie wieczystego użytkowania działki drugiej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w oparciu o § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970, z późn. zm.), jako zbycie działki zabudowanej częścią budynku trwale z gruntem związanego zwolnionego od podatku…

Zdaniem wnioskodawcy nie należy naliczać VAT od sprzedaży współudziału w prawie użytkowania działki gdzie znajduje się wjazd do garażu, wejście do budynku, dojazd i dojście do budynku.

Nasze stanowisko opieramy na:

  • definicji towarów zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który mówi że: „ilekroć jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty”
  • definicji budynku zawartej w Klasyfikacji Środków Trwałych stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317) wydanego na podstawie ustawy o statystyce publicznej, gdzie w wyjaśnieniach zawartych w uwagach szczegółowych do GRUPY 1 znajduje się dokładne objaśnienie co się rozumie pod tym pojęciem. W skład budynku „jako pojedynczego obiektu inwentarzowego „ wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze” obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie, itp.
  • § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970, z późn. zm.).

Wymieniony wyżej paragraf rozporządzenia Ministra Finansów zwalnia od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Wobec powyższego działka ta jako teren zabudowany obiektami pomocniczymi będącymi częścią budynku (wybudowany wjazd do garażu podziemnego, dojazd i dojście do budynku, plac manewrowy), przy zbyciu współudziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu korzysta ze zwolnienia zawartego w § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970, z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r.w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) „zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że sprzedawany przez podatnika budynek spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT i w trakcie jego użytkowania nie zostały poniesione nakłady na jego ulepszenie w wysokości przekraczającej 30% jego wartości. W związku z tym sprzedaż tego budynku jak i prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z tym budynkiem korzysta ze zwolnienia od podatku.

Podatnik sprzedaje również prawo wieczystego współużytkowania #189; części działki sąsiedniej na której znajduje się wjazd do garaży podziemnych i schody do budynku i w księdze wieczystej ma status terenu zabudowanego.

Definicja budynku zawarta w Klasyfikacji Srodków Trwałych stanowiącej załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Srodków Trwałych (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 wydanego na podstawie ustawy o statystyce publicznej zawiera w uwagach szczegółowych wyjaśnienie, że w skład budynku jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. „obiekty pomocnicze” obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Wynika z tego, że działka, w stosunku do której podatnik posiada tytuł współwłasności zabudowana jest elementami przynależącymi do budynku. W związku z tym sprzedaż takiej działki również będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Finansów.

Dodatkowo należy podkreślić, że na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.