Podatnik prawidłowo wykazuje w deklaracji VAT-7 kwotę odsetek od udzielanych pożyczek jako sprzedaż zwolnioną.


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Sygnatura: IPPP1-443-592/07-4/IZ

Hasła tematyczne: deklaracje, odsetki, pożyczka, struktura sprzedaży

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe –> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego –> Odliczenie częściowe podatku

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 19.11.2007r. (data wpływu 30.11.2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 16.01.2008r. (data wpływu 21.01.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 wartości odsetek jako sprzedaży zwolnionej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.11.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wykazywania w deklaracji VAT-7 wartości odsetek jako sprzedaży zwolnionej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Główną działalnością Podatnika jest sprzedaż hurtowa olejów i smarów, asfaltów, paliw lotniczych. W ramach współpracy z kontrahentami, nabywającymi produkty Spółki, udzielane są im pożyczki, przy czym nie jest to działanie sporadyczne, w każdym miesiącu roku 2007 roku, Strona zawarła co najmniej jedną bądź kilka takich umów. Są one udzielane na 5 lat, spłacane zaś w okresach półrocznych (rata kapitałowa oraz odsetki). Wraz z terminem płatności Podatnik wystawia fakturę VAT na wartość odsetek z VAT zwolnionym. W miesięcznej deklaracji VAT-7 kwota odsetek wykazywana jest przez Spółkę jako sprzedaż zwolniona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo wykazuje w deklaracji VAT-7 wartość odsetek dotyczących pożyczek jako sprzedaż zwolniona…

Podatnik stoi na stanowisku, iż postępuje prawidłowo wykazując wartość odsetek w deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zasadnicza stawka podatku od towarów i usług, w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%. Jednakże od tej zasady ustawodawca przewidział wyjątki. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym pod poz. 3 wymieniono usługi pośrednictwa finansowego.

Ze stanu faktycznego wynika, iż Spółka udziela pożyczek swoim kontrahentom, a zatem uznać należy iż świadczy usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym, które mieszczą się w grupowaniu wskazanym w poz. 3 załącznika nr 4 wymienionego w art. 43 ust. 1 ustawy, tj. świadczy usługi w zakresie pośrednictwa finansowego, które korzystają na podstawie tego przepisu ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Podstawą opodatkowania dla tych usług jest kwota należnych odsetek. Obrotem bowiem w myśl art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wskazała ponadto, iż udzielanie pożyczek nie ma charakteru sporadycznego, bowiem Podatnik w 2007r. zawarł w każdym miesiącu jedną bądź kilka umów w tym zakresie.

Zgodnie z art..109 ust. 3 powołanej ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej..

W myśl art. 90 ust. 6 do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te dokonywane są sporadycznie.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy iż Podatnik prawidłowo wykazuje w deklaracji VAT-7 kwotę odsetek od udzielanych pożyczek jako sprzedaż zwolnioną.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi

na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.