Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Sygnatura: ITPB1/415-467/07/TJ
Hasła tematyczne: budowa, budynek mieszkalny, sprzedaż nieruchomości, użytkowanie wieczyste
Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Źródła przychodów –> Przychody z praw majątkowych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2007 r. (data wpływu 02.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania wraz z położoną na nim, częścią budynku w stanie surowym – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w prawie wieczystego użytkowania wraz z położoną na nim częścią budynku w stanie surowym.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W latach 1988 i 1992 aktem notarialnym nabył Pan, wraz z innymi osobami, od Urzędu Miasta, prawo wieczystego użytkowania gruntu. Na gruncie tym, wspólnie z innymi inwestorami, rozpoczął Pan budowę budynku. Inwestycja ta realizowana jest na podstawie decyzji Prezydenta Miasta z dnia 3 października 1995 r., przeniesiona decyzją z dnia 16 grudnia 1996 r. na obecnych inwestorów. Ponadto zaznacza Pan, że każdy inwestor ma założoną odrębną księgę wieczystą. Przed zakończeniem całości robót uzyskał Pan pozwolenie na użytkowanie części budynku (tzw. niskiego parteru). Drugi inwestor również uzyskał pozwolenie na użytkowanie drugiej części (tzw. wysokiego parteru). Obecnie zamierza Pan sprzedać część inwestycji będącej w stanie surowym wraz z przypadającym na nią udziałem w prawie użytkowania wieczystego. Dodatkowo zaznacza Pan, iż sprzedaż niezakończonej budowy nie jest realizowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż części niezakończonej budowy budynku wielofunkcyjnego i udziału w prawie wieczystego użytkowania będzie źródłem przychodu, określonym w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych…
Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży części budynku i związanego z nim udziału w prawie użytkowania wieczystego, źródłem przychodu jest odrębnie prawo wieczystego użytkowania działki i odrębnie nieruchomość budowlana trwale z gruntem związana. Według Wnioskodawcy, przytaczającego przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, jeżeli następuje ono po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Ponieważ nieruchomość budowlana, o której mowa we wniosku, pozostaje w stanie surowym (budowa nie jest zakończona), tzn. jest niewybudowana, jej zbycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatkowi nie będzie podlegał również przychód ze zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego, w związku z upływem pięcioletniego terminu, licząc od końca roku, w którym prawo to zostało nabyte.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
Pojęcie użytkowania wieczystego zawarte zostało w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) w art. 232. Zgodnie z paragrafem pierwszym powołanego przepisu grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu nabył Pan w 1988 r. i w 1992 r. Biorąc zatem pod uwagę przytoczone wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznać należy, iż odpłatne zbycie tego udziału, po upływie pięciu lat od daty jego nabycia, nie będzie stanowiło przychodu w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym.
Odrębną kwestię, wynikającą z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stanowi ustalenie, czy powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu sprzedaży niezakończonej budowy budynku wielofunkcyjnego, położonego na sprzedawanej części gruntu. Jak wskazał Pan we wniosku przedmiotem sprzedaży ma być budynek „w stanie surowym”, (jego „niezakończona budowa”). Taki stan rzeczy sprawia, że nie można uznać jej za nieruchomość, a środków z jej sprzedaży za przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatkowej. Niewątpliwie jednak rozpoczynając budowę dokonał Pan pewnych nakładów, które wpłynęły na wartość sprzedawanego udziału w prawie wieczystego użytkowania.
Biorąc powyższe pod uwagę, sprzedaż niezakończonej budowy budynku wielofunkcyjnego uznać należy za przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych w postaci roszczeń przysługujących, zgodnie z prawem cywilnym osobie, która poniosła nakłady na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Przychód z tego tytułu jest przychodem, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z treścią wskazanego przepisu ustawy podatkowej, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Wyliczenie zawarte w cytowanym przepisie ma charakter otwarty, na co wskazuje zwrot „w szczególności”. W związku z tym możliwe jest zaliczenie do niego także innych praw majątkowych w nim nie wymienionych. Ponieważ ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw majątkowych, wyjaśniając je odwołać się należy do poglądów doktryny prawa, zgodnie z którymi za prawa majątkowe uważa się uprawnienie określonego podmiotu, pozostające w ścisłym związku z jego ekonomicznym interesem, z jego majątkiem. W szczególności zalicza się do nich prawa rzeczowe, w tym prawo własności, wierzytelności, prawa majątkowe – małżeńskie, a także prawa własności intelektualnej.
Wszystko to sprawia, iż zawierając umowę odpłatnego zbycia niezakończonej budowy budynku wielofunkcyjnego, dokona Pan zbycia prawa majątkowego w postaci roszczenia przysługującego osobie, która poniosła nakłady na cudzym gruncie. Dlatego też przychód ten należy opodatkować na zasadach ogólnych, w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym nastąpi zbycie, wg. skali podatkowej obowiązującej w danym roku, uwzględniając udokumentowane koszty uzyskania przychodu.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.