Czy przychód uzyskany ze sprzedaży działki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPB2/415-319/07/JG

Hasła tematyczne: sprzedaż nieruchomości, zwolnienia podatkowe

Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Zwolnienia przedmiotowe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura 31 października 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni w dniu 08 czerwca 1999r. nabyła działkę o pow. 1.2416 ha. Następnie w dniu 07 września 2006r. Rada Miasta podjęła uchwalę o scaleniu gruntów i podziale nieruchomości. Z gruntu będącego własnością wnioskodawczyni wyodrębniono 11 działek nadając im nowe numery. W dniu 11 października 2007r. wnioskodawczyni dokonała sprzedaży jednej z działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych …

Zdaniem wnioskodawczyni nie powinna płacić podatku dochodowego niemniej jednak urząd skarbowy domaga się zapłaty podatku z tytułu sprzedaży działki, twierdząc, iż przedmiotowa działka została nabyta w 2006r. Natomiast wnioskodawczyni wyjaśnia, iż w wyniku postępowania scaleniowego zostały zmienione jedynie numery działek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości (…) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (…). W związku z tym, jeśli od końca roku w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części lub udziału w nieruchomości upłynęło pięć lat, sprzedaż tych nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w 1999r. a więc przed 2007r. co oznacza, iż do przychodu uzyskanego z jej sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

W przypadku opisanym przez wnioskodawczynię w 1999r. miało miejsce nabycie nieruchomości o pow. 1.2416 ha, która to na skutek decyzji Rady Miasta o scaleniu gruntów i podziale nieruchomości, jakie miało miejsce w 2006r., została objęta postępowaniem scaleniowym. Z gruntów tych wyodrębniono 11 działek i dokonano zmiany numerów geodezyjnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika więc, że wnioskodawczyni w wyniku postępowania scaleniowego i wyodrębnienia działek nie nabyła żadnych nowych nieruchomości ponad to czego była właścicielką od roku 1999r. W przedmiotowym stanie faktycznym istotne znaczenia dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma fakt nabycia przez wnioskodawczynię nieruchomości, a nie moment scalania gruntów i podział nieruchomości. Wnioskodawczyni od 1999r. a więc przez cały czas jest prawnym właścicielem przedmiotowej nieruchomości, pomimo, iż w 2006r. nastąpiło scalanie gruntów i podział nieruchomości w wyniku którego wyodrębniono 11 działek. Postępowanie scaleniowe i zmiany numerów geodezyjnych nie wpłynęły na formę prawną władania przez wnioskodawczynię przedmiotową nieruchomością.

W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej działki nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od momentu jej nabycia minęło pięć lat.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawczyni dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art.14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawczynię i jej stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52§ 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.