Czy darowizna przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na rzecz córki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPB2/436-15/08/AA

Hasła tematyczne: nabycie przedsiębiorstwa, nieruchomości, osoby bliskie, osoby fizyczne, podatek od czynności cywilnoprawnych, przejęcie długu, przeniesienie prawa własności, zbycie, zwolnienia podatkowe

Kategoria: Podatek od czynności cywilnoprawnych –> Przedmiot opodatkowania –> Wyłączenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 31 października 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dziecka – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007r. do tut. Biura wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dziecka.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji obuwia. W niedalekiej przyszłości zamierza on całą firmę przekazać nieodpłatnie jako darowiznę córce, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność gospodarczą. Umowa będzie sporządzona w formie aktu notarialnego. W skład ww. firmy wchodzą: nieruchomości – warsztat, ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary, wyroby gotowe oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości w tym budynek warsztatowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie.

Czy darowizna przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną na rzecz córki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych…

Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy powstanie wówczas, gdy wraz z przejmowanymi składnikami majątkowymi nabywca w tym przypadku córka przejmie zobowiązania (długi) darczyńcy. Podstawą opodatkowania wówczas będzie wartość zobowiązań przejmowanych przez obdarowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) zawiera katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu, a tym samym skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego. Zgodnie z treścią powołanego przepisu podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy (art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit d)),
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki ( akty założycielskie);

Katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ujęty w art. 1 ust. 1 ww. ustawy jest katalogiem zamkniętym, co oznacza że czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w tym przepisie nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem. Umowy darowizny podlegające opodatkowaniu tym podatkiem wymienione są art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) tej ustawy. Z treści powołanego przepisu wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.Jeżeli zatem obdarowany nie przejmuje na siebie długów i ciężarów albo zobowiązań osoby darującej to umowa darowizny nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.