Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Sygnatura: IBPB2/415-332/07/MM
Hasła tematyczne: spadek, sprzedaż nieruchomości, śmierć
Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Źródła przychodów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani K. przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura 05 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w 2007 roku wnioskodawczyni została jedynym spadkobiercą 9 hektarowego gospodarstwa rolnego, z którego część gruntów uprawiała od 40 lat, a pozostałą część rodzina wydzierżawiała pobliskim rolnikom. Po śmierci matki tj. od 1985r. żadne z rodzeństwa nie uprawiało roli ani nie posiadało uprawnień rolniczych. W tym to okresie wnioskodawczyni nieprzerwanie uprawiała rolę wchodzącą w skład gospodarstwa. Na tej podstawie Sąd przyznał jej prawo do dysponowania całym gospodarstwem i uznał ją jedynym jego spadkobiercą. Obecnie, ze względu na wiek wnioskodawczyni chciałaby sprzedać część nieruchomości a resztę gospodarstwa w formie darowizny przekazać swoim dzieciom.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż kilku parceli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego będzie rodziła obowiązek zapłaty 19% podatku dochodowego…
Zdaniem wnioskodawczyni sprzedaż części nieruchomości nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż momentem nabycia spadku był moment otwarcia spadku czyli rok śmierci matki tj. 1985r. Taką teorię potwierdza art. 924 Kodeksu cywilnego „spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy” oraz art. 925 Kodeksu cywilnego, który mówi, że spadkodawca nabywa prawo do spadku z chwilą otwarcia spadku. Postanowienie o nabyciu spadku ma więc charakter deklaratoryjny i według wnioskodawczyni stanowi, iż nabyła ona prawo do spadku w dniu śmierci spadkodawcy, a obowiązujące wówczas przepisy w zakresie podatku dochodowego nie były traktowane jako źródła przychodów, zatem nie podlegały opodatkowaniu. Potwierdzeniem stanowiska jest orzeczenie Sądu Rejonowego, który otwierając przewód sądowy opierał się na przepisach prawa z 1985r. uznając na ich podstawie wnioskodawczynię jedynym spadkobiercą gospodarstwa. Mając na względzie powyższą sytuacją wnioskodawczyni uważa, że nie mają zastosowanie przepisy art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest – z zastrzeżeniem ust. 2 – odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
- innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane – w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz.1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych od 1 stycznia 2007 roku. Zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy.Zatem w istocie jeżeli w 2007r. miało miejsce wyłącznie sądowe stwierdzenie nabycia spadku to należy uznać, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe i gospodarstwo rolne nabyła w 1985r. z chwilą śmierci spadkodawcy. Sprzedaż nie będzie więc stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a), ponieważ nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.
Dodatkowo wyjaśnia się, że w przypadku nieruchomości nabytej uprzednio w drodze spadku, dla której następnie dokonano działu spadku czy też nastąpiło zniesienie współwłasności, to w przypadku zbycia tej nieruchomości przedstawione unormowania nie będą miały zastosowania.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.