Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
Sygnatura: ITPP2/443-193/07/PS
Hasła tematyczne: działalność artystyczna, działalność kulturalna, stawki podatku, usługi rozrywkowe, zwolnienia przedmiotowe
Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Wysokość opodatkowania –> Zwolnienia –> Zwolnienie od podatku
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2007 r. (data wpływu 12 listopada 2007 r.), uzupełnionym w dniu 31 stycznia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatkowej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 listopada 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia właściwej stawki podatkowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Świadczy Pan następujące usługi:
- Oprawy artystyczne imprez plenerowych, zamkniętych, firmowych, integracyjnych itp. świadczone dla ośrodków kultury, samorządów lokalnych, przedsiębiorstw handlowych. Mieszczą się tu następujące czynności – koncert muzyczny wykonany przez artystów muzyków (solistów, zespołów itd.), występy kabaretów, teatrów i innych form artystycznych, wynajętych przez Pana firmę, a także wykonanie scenografii. Według klasyfikacji PKWiU jest to usługa oznaczona symbolem 92.31.21
- Usługi scenograficzne – transport elementów sceny własnym lub wynajętym środkiem transportu na miejsce imprezy plenerowej, złożenie sceny, wykonanie i obsługa sceny i innych elementów scenografii. Według klasyfikacji PKWiU jest to usługa oznaczona symbolem 92.32,10.
- Realizacja nagłośnienia lub/oraz oświetlenia na podobnych do ww. imprez.
Podaje Pan przykładowe imprezy, na których świadczy usługi:
- impreza otwarcia pewnej sieci marketów;
- impreza dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- koncert towarzyszący obchodom dni miasta;
- koncert na firmowych spotkaniach integracyjnych.
Podkreśla Pan, że nie zajmuje się sprzedażą usług bezpośrednio dla indywidualnego odbiorcy, nie dokonuje sprzedaży biletów wstępu, ani też nie pobiera innych opłat za wstęp na imprezy, które są przez Pana realizowane.
Nabywcami usług są instytucje samorządowe, ośrodki kulturalne, spółki prawa handlowego, które często organizują imprezy z bezpłatnym wstępem. Jeśli występ jest płatny to dopiero instytucjonalny nabywca usługi artystycznej dokonuje sprzedaży usługi indywidualnemu odbiorcy usługi poprzez sprzedaż biletu wstępu.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla następujących usług:
- Oprawy artystyczne imprez plenerowych – koncert muzyczny wykonany przez artystów muzyków wynajętych przez Pana firmę, wykonanie scenografii. Według klasyfikacji PKWiU jest to usługa oznaczona symbolem 92.31.21.
- Usługi scenograficzne – transport elementów sceny własnym środkiem transportu na miejsceimprezy plenerowej, złożenie sceny, wykonanie scenografii. Według klasyfikacji PKWiU jest to usługa oznaczona symbolem 92.32.10
- Realizacja nagłośnienia lub/oraz oświetlenia na podobnych do ww. imprez.
Wykonanie koncertu muzycznego – oprawy artystycznej.
Uważa Pan, że do usług wymienionych powyżej w punktach 1, 2, 3, 4 powinien mieć zastosowanie przepis decydujący o zwolnieniu przedmiotowym z podatku od towarów i usług, tj. art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Podnosi Pan, że w załączniku nr 4 do ustawy – w wykazie usług zwolnionych od podatku, wymieniona została cała grupa usług związanych z kulturą – PKWiU ex 92. Podnosi Pan, że usługi, które świadczy zdecydowanie są związane z kulturą, a wyłączenia wymienione w załączniku nie dotyczą usług, które świadczy Pana firma. Powołuje się Pan przy tym na artykuł zamieszczony w Gazecie w numerze z dnia 27 maja 2004 r.
Ponadto wskazuje Pan, że identyczna opinia wyrażona została przez Urząd Skarbowy w C. (interpretacja znak USPP III 443-59/04) oraz przez Urząd Skarbowy w O. (znak PP/443-45/06). Ponadto Urząd Statystyczny w Łodzi w odpowiedzi na Pana wniosek potwierdził, że właściwie stosuje Pan symbole PKWiU do oznaczania usług, które świadczy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 wskazanej ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 11 tego załącznika jako zwolnione od podatku wymieniono usługi sklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92 – usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:
- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
- usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,
- wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),
- działalności agencji informacyjnych
- usług wydawniczych,
- usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
,
Oznaczenie w załączniku danej grupy „ex” oznacza, że stawka podatku odnosi się tylko do danej usługi z danego grupowania.
Wskazuje Pan, iż zgodnie z otrzymaną opinią z Ośrodka Interpretacji Standardów Kwalifikacyjnych w Łodzi, świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.32.10 oraz 92.31.21. W oparciu o przestawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny, należy stwierdzić, iż świadczone przez Pana usługi polegające na nagłaśnianiu, oświetleniu, obsłudze technicznej imprez kulturalnych oraz technice scenicznej z wykonaniem oprawy wokalno-instrumentalnej, bez obsługi wstępu, objęte są zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Za prawidłową klasyfikację towarów i usług odpowiedzialność ponosi wyłącznie podatnik świadczący usługi oraz dokonujący dostawy towarów.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia.
Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.