Pożyczka udzielona spółce przez wspólnika zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie zmianę umowy spółki i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Sygnatura: IPPB2/436-117/07-4/AA

Hasła tematyczne: podatek od czynności cywilnoprawnych, pożyczka od wspólnika, umowa cywilnoprawna, zmiana umowy

Kategoria: Podatek od czynności cywilnoprawnych –> Przedmiot opodatkowania –> Czynności podlegające opodatkowaniu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 22.10.2007 r., data wpływu 31.10.2007 r.) oraz piśmie z dnia 29.01.2008 r., (data nadania 29.01.2008 r., data wpływu 31.01.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/436-117/07-2/AA z dnia 23.01.2008 r. (data nadania 23.01.2008 r., data doręczenia 25.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.10.2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący zdarzenie przyszłe.

P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. jest spółką posiadającą obecnie jednego wspólnika – S. spółka cywilna, która to spółka jest spółką prawa francuskiego i ma siedzibę we Francji. S. s.c. posiada wszystkie 884.171 udziały P. Sp. z o.o. o łącznej wartości X zł. (odpis z KRS P. Sp. z o.o. w załączeniu). S. s.c. jest przedsiębiorcą wpisanym do francuskiego rejestru przedsiębiorców (odpis certyfikatu rezydencji w załączeniu), przedmiotem jego działalności, zgodnie ze statutem z dnia 25 czerwca 2007 r. (statut w załączeniu) jest:

  • nabywanie i posiadanie wszelkich udziałów, we wszelkich spółkach o tym samym, określonym jak poniżej lub podobnym, przedmiocie działalności,
  • ewentualnie i wyjątkowo, zbywanie tych nieruchomości lub udziałów w spółkach, które okażą się niepotrzebne, w drodze sprzedaży, zamiany, aportu aktywów do innej spółki,
  • ogólnie, wszelkie operacje, które mogą dotyczyć bezpośrednio lub pośrednio określonego poniżej przedmiotu działalności, w szczególności wszelkie operacje umożliwiające realizację tego przedmiotu poprzez udzielanie w szczególności zabezpieczeń lub pożyczek przy założeniu, że operacje te nie będą powodować zmiany cywilnego charakteru spółki.

S. s.c. zamierza zawrzeć z P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. umowę pożyczki, na mocy której S. s.c. pożyczy P. Sp. z o.o. pewną kwotę pieniędzy o nieustalonej jeszcze wielkości. Kwota pożyczki zostanie przekazana w walucie Euro z rachunku bankowego S. s.c. we Francji na rachunek P. Sp. z o.o. w Polsce.

Pismem z dnia 23.01.2008 r. Nr IPPP2/436-117/07-2/AA wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w zakresie przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez Pana X oraz wskazanie adresu pełnomocnika. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pożyczka udzielona Spółce P.Sp. z o.o. z siedzibą w W. przez jej wspólnika – spółkę prawa francuskiego – S. s.c. z siedzibą we Francji, której przedmiotem działalności jest m.in. udzielanie pożyczek będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 20007 r. Nr 68, poz. 450, dalej cyt. „ustawy o PCC”), czy też będzie zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. a) ustawy o PCC, jako, że pożyczkodawca – S. s.c. jest przedsiębiorcą niemającym siedziby, ani zarządu na terytorium RP, a przedmiotem jego działalności jest m.in. udzielanie pożyczek…

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 lit. b) i lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), podatkowi podlegają zarówno umowy pożyczki, jak i umowa spółki (akty założycielskie). Również zmiany takich umów, o ile powodują podwyższenie podstawy opodatkowania, podlegają temu podatkowi.

Art. 1 ust. 3 ustawy o PCC definiuje, co należy rozumieć przez zmianę umowy spółki. Przy spółce kapitałowej za zmianę umowy spółki dla celów opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty. Zgodnie z art. 1 ust. 5 ustawy o PCC, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki – jeżeli rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium tego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie. Zgodnie z powyższymi regulacjami pożyczka udzielona przez wspólnika – S. s.c. spółce P. Sp. z o.o. będzie podlegać opodatkowaniu jako zmiana umowy spółki nie zaś jako umowa pożyczki.

Zgodnie z dyspozycją art. 4 pkt 9) ustawy o PCC obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce. Obowiązek podatkowy w niniejszym przypadku ciąży więc na P. Sp. z o.o. Przepis art. 9 ustawy o PCC statuuje zwolnienia przedmiotowe. Zgodnie z punktem 10 cytowanego artykułu zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Zdaniem Podatnika, w niniejszej sprawie, zastosowanie znajdzie wskazane powyżej zwolnienie statuowane w art. 9 pkt 10) lit. a) ustawy o PCC. S. s.c. jest bowiem przedsiębiorcą mającym siedzibę we Francji, a więc poza terytorium RP (statut S. i odpis z certyfikatu rezydencji w załączeniu). Jak bezspornie wynika ze statutu S. s.c., spółka ta prowadzi działalność także w zakresie udzielania pożyczek (art. 2 tiret 4 statutu).

W takiej sytuacji, pożyczka udzielona spółce P. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przez wspólnika – spółkę prawa francuskiego S.s.c. z siedzibą we Francji, będąca w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy o PCC zmianą umowy spółki nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ponieważ korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego statuowanego w art. 9 pkt 10 lit. a) cyt. ustawy o PCC, gdyż S. s.c. jest przedsiębiorcą niemającym siedziby lub zarządu na terytorium RP, prowadzącym działalność w zakresie udzielania pożyczek.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat i dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki (akty założycielskie);

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 pkt 2.

W myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty.

Zgodnie z art. 1 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki kapitałowej:

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż jedyny wspólnik udzieli Wnioskodawcy pożyczki. Oznacza to, że w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpi zmiana umowy spółki polskiej. Jak wskazano powyżej zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki – pożyczkobiorcy albo siedziba spółki – pożyczkobiorcy w przypadkach wskazanych w art. 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca w stanowisku powołuje się na treść art. 9 pkt 10 lit. a) ww. ustawy, który zwalnia od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

W sytuacji przedstawionej we wniosku powyższy przepis jednak nie będzie miał zastosowania, ponieważ pożyczka zostanie udzielona przez wspólnika, a zatem będzie ona stanowić zmianę umowy spółki. Dlatego podstawą prawną opodatkowania pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika nie będzie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b), lecz art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy.

Reasumując stwierdza się, iż Spółka z o.o. otrzyma pożyczkę od swojego wspólnika. Zatem pożyczka udzielona spółce przez wspólnika zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowić będzie zmianę umowy spółki i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Sk0arbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.