Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2007 opłaty produktowej zadeklarowanej i zapłaconej w lipcu 2007 roku a dotyczącej lat 2002-2006?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Sygnatura: IP-PB3-423-453/07-2/EM

Hasła tematyczne: koszt, opłata produktowa, podatek dochodowy od osób prawnych, zaliczenie

Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Koszty uzyskania przychodów –> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2007 r. (data wpływu 14.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

X Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą, między innymi na sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów dla dzieci. Część sprzedawanych towarów pochodzi z importu.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o opłacie produktowej, spółka wprowadzając na terytorium kraju produkty w opakowaniach, których rodzaje określa załącznik nr 1 do ustawy i produkty wymienione w pozostałych załącznikach miała obowiązek wpłacenia opłaty produktowej. Wysokość opłat jest corocznie ustalana rozporządzeniem Ministra Środowiska.

W lipcu 2007 roku spółka zadeklarowała oraz uiściła przelewem bankowym zaległą opłatę produktową za lata 2002, 2003, 2004, 2005 i 2006.

W roku podatkowym zakończonym 31 grudnia 2006, jak również w latach ubiegłych spółka nie tworzyła rezerw i rozliczeń międzyokresowych kosztów z tytułu opłaty produktowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu roku 2007 opłaty produktowej zadeklarowanej i zapłaconej w lipcu 2007 roku a dotyczącej lat 2002-2006…

Zdaniem wnioskodawcy możliwość zaliczenia poniesionego kosztu do kosztów uzyskania przychodów warunkuje łączne spełnienie dwóch przesłanek:

  • Celem poniesienia kosztu jest osiągnięcie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła podatkowego przychodu,
  • Koszt ten nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Niewątpliwie ponoszone opłaty produktowe, o których mowa w pytaniu będące bezpośrednią ustawowo narzuconą konsekwencją prowadzenia określonego typu działalności gospodarczej, ponoszone są w celu uzyskania przychodu podatkowego. Użycie przez ustawodawcę terminu „poniesione” oznacza koszty, którymi podatnik został obciążony i znany jest ich rodzaj i kwota, a obowiązek ich zapłaty wynika z dowodów zewnętrznych lub wewnętrznych.

Zatem opłata produktowa w świetle przepisów podatkowych jest kosztem uzyskania przychodów z chwilą poniesienia, czyli obciążenia nią podatnika.

Od 2007 r. ustawodawca podzielił koszty na bezpośrednio związane z przychodami i koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Opłata produktowa nie jest bezpośrednio związana z konkretnym przychodem. Zatem w celu ustalenia momentu zaliczenia opłaty produktowej do kosztów należy posłużyć się uregulowaniami zawartymi w art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o PDOP. Zgodnie z tymi przepisami, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych, jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Wyjątek ten nie ma zastosowania do spółki.

Opłaty te nie zostały również wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli nie stanowią kategorii wydatków, ustawowo wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując wydatki, o których mowa w pytaniu są konsekwencją wyboru określonego rodzaju działalności gospodarczej, nie mają, więc one związku z żadnym konkretnym przychodem, a zatem podlegają bezpośredniemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą poniesienia (zarachowania). Dokładną argumentację tego stanowiska (w odniesieniu do analogicznych wydatków na koncesje) można prześledzić w piśmie Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2001 r., sygn. PB/GM-8214-99/01.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Począwszy od 01.01.2007 r. ustawodawca, w art. 15 ust. 4 – 4e powyższej ustawy wprowadził odrębne zasady dotyczące momentu rozpoznawania kosztów dla celów podatkowych, w zależności od tego czy dany wydatek w sposób bezpośredni można powiązać z konkretnym przychodem, czy też wydatek ten dotyczy całokształtu działalności podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Natomiast, jak stanowi art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e).

Pojęcie kosztów pośrednich oznacza wydatki, które nie pozostają w związku z konkretnymi przychodami podatnika, natomiast związane są z całokształtem jego działalności, których poniesienie jest konieczne z punktu widzenia prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Wydatki, o których mowa w niniejszym wniosku, dotyczące zadeklarowanej i zapłaconej w lipcu 2007 r. opłaty produktowej za lata 2002, 2003, 2004, 2005,2006, mają niewątpliwie charakter kosztów pośrednich. Z uwagi na swój charakter nie mogą być one powiązane z określonymi przychodami. Dlatego też należy rozliczać je w dacie ich faktycznego poniesienia (ujęcia w księgach rachunkowych). Spółka nie ma bowiem możliwości powiązania ich z konkretnymi przychodami, natomiast ponoszenie tychże wydatków konieczne jest do prawidłowego jej funkcjonowania. Jednakże z uwagi na fakt nie ujęcia przedmiotowych wydatków w ewidencji rachunkowej do końca 2006 r. oraz nie dokonania w tym okresie zapłaty, Spółka w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.12.2006 r. nie miała prawa do zakwalifikowania tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Może dokonać tego dopiero w roku 2007, bowiem wtedy dokonana została płatność. Powyższe jest zgodne z przepisami dotyczącymi potrącalności kosztów w czasie obowiązującymi od dnia 01.01.2007 r.

Biorąc pod uwagę powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje, iż zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) należy uznać, iż wydatki poniesione przez spółkę dotyczące zadeklarowanej i zapłaconej w lipcu 2007 r. opłaty produktowej za lata 2002, 2003, 2004, 2005,2006, stanowią koszt uzyskania przychodów roku 2007.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.