Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Sygnatura: IPPP1-443-607/07-3/IZ
Hasła tematyczne: obowiązek podatkowy, prawo do lokalu, przekształcanie, przekształcenie prawa, wkład budowlany, własność odrębna
Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Obowiązek podatkowy –> Zasady ogólne –> Moment powstania obowiązku podatkowego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2007r. (data wpływu 03.12.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania przy przeniesieniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29.11.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania przy przeniesieniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Od dnia 31.07.2007r. weszła w życie ustawa z dnia 14.06.2007r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Od tego dnia na żądanie członka Spółdzielnia zobowiązana jest, w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku, przenieść w odrębną własność lokatorskie prawo do lokalu po spłacie przez członka umorzonej części kredytu, którą to spółdzielnia zobowiązana jest za pośrednictwem banku przekazać do budżetu państwa. Również w przypadku członka posiadającego własnościowe prawo do lokalu spółdzielnia na wniosek ma obowiązek, zachowując również termin trzech miesięcy, ustanowić odrębną własność lokalu. Przy przenoszeniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność członek spółdzielni nie wnosi żadnych kwot, ponieważ przy uzyskaniu własnościowego prawa do lokalu wniósł cały wkład budowlany, czyli pokrył pełne koszty budowy swojego lokalu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w związku z tym, iż od dnia 01.01.2008r. przestaną obowiązywać zapisy art. 146 ust. 1 pkt 1 p.pkt c ustawy opodatkowaniu będzie podlegać przeniesienie własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność w odrębną własność i jako będzie podstawa naliczania podatku…
Zdaniem Strony przy przekształceniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność brak jest podstawy, od której naliczony byłby podatek VAT, co powoduje, iż podatek przy tych czynnościach nie wystąpi.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaj się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
W związku z powyższym przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności lokalu traktuje się jako dostawę towarów (dla celów podatkowych) podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przypadku ustanowienia odrębnej własności lokalu, na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego, nie później niż z chwilą ustanowienia tego prawa.
W treści złożonego wniosku Strona wskazała, iż przy przenoszeniu własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność członek spółdzielni nie wnosi żadnych kwot, ponieważ przy uzyskaniu własnościowego prawa do lokalu wniósł cały wkład budowlany, czyli pokrył pełne koszty budowy swojego lokalu.
W świetle przedstawionych okoliczności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego. Zatem w sytuacji, gdy całość należnego wkładu budowlanego uregulowano do końca 2007 roku, ustanowienie po dniu 1 stycznia 2008r. odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym druga część pytania dotycząca podstawy opodatkowania jest bezprzedmiotowa.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.