Czy Wnioskodawca, za towar pozostawiony w spółce cywilnej, po likwidacji swojej części działalności w spółce (wspólnik) i po opłaceniu podatku od tej części oraz podatku w związku z remanentem likwidacyjnym, powinien jeszcze raz za ten pozostawiony towar zapłacić podatek dochodowy?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Sygnatura: ILPB1/415-167/07-4/AG

Hasła tematyczne: remanent likwidacyjny, spółka cywilna, ustąpienie wspólnika

Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Szczególne zasady ustalania dochodu –> Wykaz zasad

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 6 listopada 2007 r.), uzupełnionym 30 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia wspólnika występującego ze spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia wspólnika występującego ze spółki cywilnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 19 listopada 2007 r., znak ILPB1/415-167/07-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 listopada 2007 r., a w dniu 30 listopada 2007 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, z dniem 30 czerwca 2007 r., z przyczyn losowych zlikwidował swoją działalność gospodarczą, którą prowadził w Spółce Cywilnej z siedzibą we W. Spółka świadczyła usługi w zakresie sprzedaży artykułów motoryzacyjnych. W związku z likwidacją działalności przez Wnioskodawcę, sporządzono remanent według stanu na dzień 30 czerwca 2007 r. Wartość remanentu (41.467,01 zł) została dodana do przychodu spółki, wspólnicy obliczyli podatek dochodowy. Spółka nadal istnieje, za pozostawiony w spółce towar nie wypłacono Wnioskodawcy ekwiwalentu. Wnioskodawca zapłacił podatek dochodowy od remanentu likwidacyjnego w kwocie 439 zł i złożył PIT-5X.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy za towar pozostawiony w spółce cywilnej Wnioskodawca powinien jeszcze raz zapłacić podatek dochodowy…

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość towaru wykazana w remanencie została dodana do przychodu spółki cywilnej. Wnioskodawca zapłacił podatek dochodowy oraz podatek od remanentu likwidacyjnego, dlatego też uważa, iż nie powinien ponownie płacić podatku dochodowego za towar pozostawiony w spółce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.), wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w przypadku braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto stosownie do art. 871 § 2 Kodeksu cywilnego wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostającego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

W przedmiotowej sprawie, nie budzi wątpliwości fakt, iż wystąpienie podatnika ze spółki cywilnej nie powoduje likwidacji działalności spółki, gdyż kontynuują ją pozostali wspólnicy. Wnioskodawca występując ze spółki nie otrzymał ekwiwalentu za towar pozostawiony w spółce, dlatego na daną chwilę nie wystąpił obowiązek zapłacenia podatku.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w przypadku wypłacenia wspólnikowi spółki cywilnej ekwiwalentu za towar pozostawiony w spółce, ekwiwalent ten nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – tylko do wysokości wniesionego do tej spółki wkładu. Natomiast różnica pomiędzy wypłaconą wartością wkładu, a wartością wkładu wniesionego przez wspólnika do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako dochód z praw majątkowych. Nie ma przy tym znaczenia wcześniejsze opodatkowanie wspólnego majątku spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.