Czy kierowcy w delegacji za te noce w których zapewniono nocleg tylko w ciągniku przysługuje ryczałt za nocleg, który wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPB1/415-236/07/BK

Hasła tematyczne: delegacja służbowa, działalność gospodarcza, kierowca, koszty uzyskania przychodów

Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Koszty uzyskania przychodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana S. przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 8 listopada 2007r.) uzupełnionym w dniu 31 stycznia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtu za nocleg wypłacanego zatrudnionym przez wnioskodawcę pracownikom (kierowcom) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ryczałtu za nocleg wypłacanego zatrudnionym przez wnioskodawcę pracownikom (kierowcom).

Złożony wniosek zawierał braki formalne. Dlatego też pismem z dnia 16 stycznia 2008r. wezwano do jego uzupełnienia.

W dniu 31 stycznia 2008r. do tut. Biura wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą, w zakresie transportu międzynarodowego. W celu wykonywania transportu zatrudnia na umowy o pracę kierowców przewożących towary, ciągnikami siodłowymi będącymi jego własnością. Ciągniki te mają miejsce przystosowane do spania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kierowcy w delegacji za te noce w których zapewniono nocleg tylko w ciągniku przysługuje ryczałt za nocleg, który wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów…

Zdaniem wnioskodawcy posiada prawo wypłacenia kierowcom ryczałtu za nocleg oraz zaliczenia go do kosztów podatkowych.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca wskazał wyrok Sygn. akt I PK 232/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że Minister Finansów nie jest organem właściwym do wydania interpretacji w sprawie dotyczącej zasadności wypłacania pracownikom przebywającym w podróży służbowej ryczałtów za noclegi.
Do kwestii tej odniesiono się w odrębnym od niniejszej interpretacji – postanowieniu.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być należycie udokumentowany.

Należności za czas podróży służbowej, w tym ryczałty za noclegi, wypłacone pracownikom, nie zostały wymienione w art. 23 ww. ustawy.

W konsekwencji, niezależnie od tego, czy wypłacone pracownikom – kierowcom z tego tytułu należności będą elementem wynagrodzenia, czy też na podstawie odrębnych przepisów, tj. przepisów prawa pracy (nie będących przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej) – elementem należności za czas podróży służbowej, mogą stanowić u pracodawcy koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile oczywiście spełniają dyspozycję cyt. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz będą należycie udokumentowane.

Informuje się jednocześnie, iż wydając niniejszą interpretację nie wzięto pod uwagę powołanego przez wnioskodawcę w części G, poz. 52 wniosku ORD-IN z dnia 2 listopada 2007r. – wyroku Sygn. akt I PK 232/06. Wyrok ten został wydany w indywidualnej sprawie i wiąże tylko uczestników postępowania sądowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.