Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Sygnatura: IP-PB3-423-451/07-2/AG
Hasła tematyczne: rok podatkowy, sprawozdania finansowe, urząd skarbowy, zeznanie podatkowe
Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Przedmiot i podmiot opodatkowania –> Rok podatkowy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.11.2007 r. (data wpływu 14.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie roku podatkowego – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie roku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 7 maja 2007 r. wobec notariusza została zawarta umowa spółki z ograniczona odpowiedzialnością pod firmą „P” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka/podatnik).
Zgodnie z zapisem § 18 umowy Spółki „rokiem obrotowym jest okres rozpoczynający się z dniem 1 lipca a kończący się w dniu 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 30 czerwca 2008 roku.”
W dniu 8 maja 2007 roku złożono wraz z wymaganymi dokumentami wniosek o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców.
W dniu 1 czerwca 2007 roku Spółka złożyła do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście zgłoszenie identyfikacyjne na druku NIP-2, podając w nim jako datę rozpoczęcia działalności m.in. dla celów podatku dochodowego od osób prawnych datę 1 czerwca 2007 roku. Ponadto do tego zawiadomienia Spółka załączyła akt notarialny rep. A nr X/2007, a także zgłoszenie VAT-R i inne dokumenty korporacyjne takie jak umowa najmu lokalu na siedzibę Spółki, umowa otwarcia rachunku bankowego, decyzja REGON, wniosek o wpis Spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy pierwszy rok podatkowy Spółki trwający od dnia 7 maja 2007 roku do 30 czerwca 2008 roku został przyjęty prawidłowo…
- Czy stanowisko Spółki dotyczące okresu trwania lat podatkowych oraz powiązanych z tym obowiązków w zakresie składania do Urzędu Skarbowego zeznań i sprawozdań, jest prawidłowe…
Zdaniem wnioskodawcy, pierwszy rok podatkowy zakończy się z dniem 30 czerwca 2008 roku i od tego dnia będą liczyły się terminy na złożenie zeznania CIT-8 dla pierwszego roku podatkowego działalności. Drugi rok podatkowy Spółki rozpocznie się w dniu 1 lipca 2008 roku i zakończy się w dniu 30 czerwca 2009 roku (dzień bilansowy). Po dniu 30 czerwca 2008 roku Spółka ma zamiar złożyć do Urzędu Skarbowego zeznanie CIT-8 dla pierwszego roku podatkowego działalności Spółki oraz sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy działalności Spółki wraz z uchwałami zatwierdzającymi.
Spółka wskazuje, iż na podstawie art. 11 Ordynacji podatkowej, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6 jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 8 ust. 5 tej ustawy). Stosownie do przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. W przypadku Spółki jej pierwszy rok podatkowy trwa od dnia 7 maja 2007 roku (dnia pierwszej czynności, za którą podatnik uznał zawiązanie Spółki) do dnia 30 czerwca 2008 roku (ostatni dzień wybranego roku podatkowego).
Spółka zauważa, że równoległe regulacje dotyczące roku obrotowego znajdują się w art. 3 pkt. 9 ustawy o rachunkowości – zgodnie z tym przepisem rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W opinii wnioskodawcy, odnosząc powyższą regulację do sytuacji Spółki, mamy do czynienia z ustawowym dozwoleniem – z uwagi na rozpoczęcie działalności w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego – do połączenia ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego z księgami i sprawozdaniem za rok następny.
Dodatkowo Spółka zwraca uwagę, iż zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy (…) są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie (…) o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym. Zaś w art. 27 ust. 2 tej ustawy wskazano, że podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie (…), a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
Stosownie do brzmienia przepisu art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”. Zgodnie natomiast z regulacją zawartą w przepisie art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w dacie zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Z tą chwilą staje się ona na mocy przepisu art. 11 § 1 ww. ustawy podmiotem praw i obowiązków. Może we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Od tego też momentu podlega, przepisom wyżej wskazanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Osoby prawne, na podstawie przepisów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W myśl przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, to jest na dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Zgodnie zaś z definicją roku obrotowego zawartą w art. 3 ust.1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmianę określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeśli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.
Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują pojęcia „rozpoczęcie działalności”, z uwagi jednakże na brzmienie przywołanego wyżej przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości, rozpoczęcie działalności będzie miało miejsce już z chwilą wniesienia przez wspólników bądź to wkładów, bądź aportów na pokrycie kapitału zakładowego, otwarcia rachunku bankowego, itp. zdarzeń. Działalnością podatnika jest bowiem nie tylko „osiąganie przychodów”, ale również „ponoszenie kosztów”, w określonych ramach czasowych, zwanych rokiem podatkowym (dla celów rachunkowości obrotowym), szczególnie w pierwszej fazie działalności, ściśle związanych z zaistnieniem i funkcjonowaniem jednostki.
Ze złożonego wniosku wynika, że wnioskodawca w umowie Spółki zawartej w dniu 7 maja 2007 roku, którą złożył w dniu 1 czerwca 2007 roku do naczelnika urzędu skarbowego, wskazał, iż rokiem obrotowym (rokiem podatkowym) jest okres rozpoczynający się z dniem 1 lipca a kończący się w dniu 30 czerwca następnego roku kalendarzowego (przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 30 czerwca 2008 roku). Należy zatem uznać, iż spełniony został warunek zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego, innego niż rok kalendarzowy w terminie 30 dni od rozpoczęcia działalności, tj. od dnia zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – 7 maja 2007 roku.
W świetle powołanych przepisów, podkreślenia wymaga, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, dla swoich celów posługuje się pojęciem roku podatkowego a nie roku obrotowego. Oznacza to, iż możliwe są sytuacje zastosowania przez podatników różnego roku podatkowego i obrotowego. Kwestię określenia pierwszego roku podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych reguluje art. 8 ust. 2, oraz art. 8 ust. 2a ww. ustawy.
Art. 8 ust. 2 tej ustawy stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Z kolei art. 8 ust. 2a ww. ustawy stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.
Z uwagi na to, iż jak wynika z treści wniosku, wnioskodawca podejmujący po raz pierwszy działalność, wybrał rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy, przy określeniu pierwszego roku podatkowego Spółki zastosowanie znajduje art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a nie art. 8 ust. 2a tej ustawy. Art. 8 ust. 2a ww. ustawy ma zastosowanie tylko do podatników podejmujących po raz pierwszy działalność, w przypadku gdy wybiorą rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym (inaczej mówiąc, gdy nie wybiorą roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy) oraz pod warunkiem, że rozpoczną działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego (a nie obrotowego, czy przyjętego roku podatkowego – innego niż rok kalendarzowy).
Odnosząc powyższe do treści wniosku stwierdzić należy, iż w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pierwszy rok podatkowy wnioskodawcy, trwający od dnia rozpoczęcia działalności tj. 7 maja 2007 roku nie może skończyć się w ostatniego dnia wybranego przez Spółkę roku podatkowego tj. 30 czerwca, gdyż trwałby wówczas dłużej niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych. Tym samym, zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy pierwszy rok kalendarzowy Spółki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia działalności tj. 7 maja 2007 roku do końca przyjętego przez Spółkę roku podatkowego tj. 30 czerwca 2007 roku. Drugi rok podatkowy Spółki obejmuje zaś okres od 01 lipca 2007 roku do 30 czerwca 2008 roku.
Oznacza to, że stosownie do treści art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka miała obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku, uwzględniając przy tym treść art. 27 ust. 2 tej ustawy, w myśl którego, podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.