Czy wniesienie przez Spółkę Nieruchomości tytułem wkładu do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Sygnatura: IP-PB3-423-322/07-3/MS

Hasła tematyczne: nieruchomości, powstanie, przychód, spółka osobowa, wkład

Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Przychody –> Przychody

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając mieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia (brak daty)(data wpływu 02.11.2007r.), uzupełnionym na wezwanie Nr IP-PB3-423-322/07-2/AJ z dnia 13.11.2007r. w dniu 28.11.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

E.P S.A. jest właścicielem nieruchomości gruntowych. Spółka zamierza wnieść nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółek osobowych — spółek komandytowych. Nieruchomości zostaną wniesione do spółki osobowej po wartości rynkowej nieruchomości, która zostanie wskazana w umowie spółki osobowej i będzie inna (najprawdopodobniej wyższa) niż koszt nabycia nieruchomości przez Spółkę. Od wartości rynkowej wkładów do spółki komandytowej zostanie zapłacony 0,5% podatek od czynności cywilnoprawnych. Na części z wniesionych nieruchomości spółka osobowa będzie budować lokale mieszkalne zaś na części powierzchnie biurowe. Spółka będzie posiadać 99% udziałów w spółce osobowej. Drugim wspólnikiem spółki osobowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce. Drugi Wspólnik wniesie wkład pieniężny. Drugi wspólnik będzie posiadać 1 % udziałów w spółce osobowej. Ponieważ przedmiotem działalności spółki osobowej będzie między innymi obrót nieruchomościami, to w przyszłości nieruchomości wraz z wybudowanymi na nich budynkami (lokalami mieszkalnymi i biurowymi) zostaną sprzedane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (oznaczone nr 1):

Czy wniesienie przez Spółkę Nieruchomości tytułem wkładu do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem przychodu w Spółce…

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 4 § 1pkt 1 kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa, w tym spółka komandytowa, nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody z udziału w spółce osobowej uzyskiwane przez jej wspólników proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów w zyskach spółki osobowej. Przychody Spółki z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej będą łączone z jej innymi przychodami, proporcjonalnie do udziału posiadanego przez Spółkę (art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Zasadę tą stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących ww. kosztów, zwolnień i ulg podatkowych oraz odliczenia od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. W związku z powyższym, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Spółki, wniesienie Nieruchomości nie będzie stanowić przysporzenia majątkowego po stronie wspólników spółki osobowej.

Uzasadniają swoje stanowisko Wnioskodawca zaznacza, że:

1. W updop brak jest szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu do spółki osobowej. W związku z powyższym, przeważa interpretacja, że wniesienie wkładów do półki osobowej nie podlega opodatkowaniu pdop, gdyż zgodnie z podstawowymi zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie, jeśli istnieje ustawowa podstawa do jego pobrania.

2. Zgodnie z updop, opodatkowaniu podlega nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej (…) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (art. 12 ust. 1 pkt 7 updop). Przepis ten w sposób wyraźny odnosi się do udziałów w spółce kapitałowej (osobie prywatnej), a nie udziału w spółce osobowej. Argumentacja a contrario pozwala stwierdzić, że wkład w postaci Nieruchomości nie powoduje powstania obowiązku podatkowego dla E.P.

3. Organy podatkowe potwierdziły powyższą interpretację w kilku oficjalnych interpretacjach odnoszących się do osób fizycznych (Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 10 lutego 2006, sygn. US 1/1-415/2512005). Ponieważ regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym zakresie są podobne do regulacji zawartych w updop, naszym zdaniem interpretacje te mogą być zastosowane analogicznie w niniejszej sprawie.

4. Dla przykładu, Naczelnik US w Pile, w postanowieniu z 25 listopada 2004 r. stwierdził, że „wniesienie przez spółkę z o. o. w postaci aportu środka trwałego, nie będącego przedsiębiorstwem ant zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w pdop sygn. PD423-5/04). Podobne stanowisko zajął Naczelnik Opolskiego US w Opolu, uznając, iż z treści przepisów updop wynika, że zdarzenie polegające na wniesieniu przez spółkę kapitałową wkładu do spółki osobowej nie zostało uregulowane w tym akcie prawnym. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 updop (…) określa bowiem źródło przychodu powstałe z kapitałów pieniężnych u podatnika pdop, w związku z wniesieniem udziałów (wkładów) do innej osoby prawnej (spółki kapitałowej lub spółdzielni). Z treści przepisu wynika też, że wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu do osoby prawnej nie rodzi żadnych konsekwencji podatkowych w chwili wniesienia Skoro zatem powołany wyżej przepis nie ma zastosowania do spółek osobowych i wobec braku normy prawnej wiążącej wniesienie wkładu do spółki osobowej z powstaniem przychodu dla spółki kapitałowej wnoszącej ten wkład, zdaniem organu podatkowego przedmiotowa czynność — wniesienie wkładu — nie podlega opodatkowaniu pdop” (postanowienie z 21 marca 2006 r., sygn. PD-423- 3-1/GO/2006). Także Naczelnik US w Piotrkowie Trybunalskim, w postanowieniu z dnia 29 marca 2006 r. uznał za słuszne stanowisko podatnika) w myśl którego nie dochodzi do powstania przychodu na dzień wniesienia przez spółkę z o.o. aportem nieruchomości stanowiącej majątek tej spółki z o.o. do spółki komandytowej (sygn. US.I/1-423/1/2006).

5. Jednocześnie art. 10 ust. 2 pkt 2 updof wyraźnie wskazuje, że przepisów art. 10 updof nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. Zatem, chociaż brak analogicznego przepisu w updop, to zasady opodatkowania w przypadku osób prawnych powinny być analogiczne.

6. Brak również podstaw prawnych do opodatkowania wniesienia wkładów do spółki komandytowej na zasadach ogólnych, gdyż:

  1. po pierwsze, art. 12 ani inny przepis updop nie przewiduje opodatkowania tego rodzaju transakcji;
  2. po drugie, właścicielem wnoszonej gotówki i Nieruchomości staje się spółka komandytowa, a nie wspólnicy:

7. Oznacza to, że wniesienie wkładu w postaci Nieruchomości do spółki osobowej nie powinno być uznawane za przychód zarówno Spółki jak i Drugiego Wspólnika. Podobne stanowisko zajmują organy podatkowe w odniesieniu do wkładów w spółkach osobowych wnoszonych przez osoby fizyczne (interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim z 10 lutego 2006 r., sygn. US l/1 415/25/2005).

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z uwagi na brak unormowań szczególnych skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1 – 3 stosuje się odpowiednio. Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b cyt. ustawy, przychód określony w ww. art. 12 ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółkami kapitałowymi są: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna, natomiast spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 w/w ustawy. Ponadto, analizując przepisy ustawy – Kodeks spółek handlowych należy stwierdzić, iż w przypadku spółki komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie kapitału występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, tj spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Ksh) oraz spółce akcyjnej (art. 302 Ksh), a także w drodze regulacji szczególnej – w spółce komandytowo – akcyjnej (art. 126 Ksh). Wobec powyższego, skoro w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału, należy stwierdzić, iż cytowany powyżej art. 12 ust. 1 pkt 7 w związku z ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie. Ponadto z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 jednoznacznie wynika, że dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część .

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że wniesienie przez Spółkę do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego nieruchomości nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego zarówno po stronie Spółki. Dodatkowo wskazać należy, iż o przychodzie można mówić wtedy, gdy następuje trwałe i definitywne przysporzenie majątkowe.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.