Czy zbycie zorganizowanego przedsiębiorstwa przez wspólników Spółki „R” w przedstawionej formie na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Sygnatura: ITPP1/443-644/07/AJ

Hasła tematyczne: czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług, kodeks cywilny, składnik majątkowy, sprzedaż przedsiębiorstwa

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Zakres opodatkowania –> Przepisy ogólne –> Wyłączenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2007 r. (data wpływu 23 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2007 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest opodatkowany jako czynny podatnik od podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług w zakresie telewizji kablowej. Ewidencję rachunkową prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wspólnicy Spółki zamierzają sprzedać przedsiębiorstwo na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a w szczególności:

  • środki trwałe (a w tym sieć TV) i wyposażenie
  • ,

  • umowy z abonentami
  • ,

  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości i ruchomości
  • ,

  • umowy z dostawcami sygnału
  • ,

  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości i ruchomości
  • ,

  • wierzytelności i zobowiązania powiązane wraz z ich ewidencją
  • ,

  • dokumentacja techniczna
  • ,

  • tajemnice przedsiębiorstwa
  • ,

  • koncesje, licencje i zezwolenia zbywalne
  • ,

  • nazwę przedsiębiorstwa
  • .

Wraz ze sprzedażą przedsiębiorstwa nastąpi całkowite zaprzestanie działalności gospodarczej przez spółkę cywilną. Nie zaistnieje żadna przerwa w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jako usługodawcy, to jest świadczeniu usług na rzecz abonentów z uwagi na jednoczesne przejęcie praw i obowiązków przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy zbycie zorganizowanego przedsiębiorstwa przez wspólników Spółki „R” w przedstawionej formie na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług…

Zdaniem Wnioskodawcy transakcja zbycia przedsiębiorstwa w przedstawionej formie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wskazuje Wnioskodawca, zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka sprzedaje przedsiębiorstwo w myśl powyższej definicji, gdyż przenosi własność wszelkich składników niezbędnych do realizowania telewizji kablowej przy jednoczesnym całkowitym zaprzestaniu przez spółkę cywilną działalności gospodarczej.

W zaistniałej sytuacji wspólnicy spółki cywilnej de facto zbywają wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, a więc składniki materialne i niematerialne pozostające ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można o nich mówić jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów, których jedyną cechą wspólną jest to, że są własnością jednego podmiotu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
  2. ,

  3. eksport towarów
  4. ,

  5. import towarów
  6. ,

  7. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
  8. ,

  9. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
  10. .

Stosownie natomiast do przepisu art. 6 pkt 1 cytowanej ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Ponieważ przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa” posłużyć należy się definicją sformułowaną w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.)

Na mocy art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)
  2. ,

  3. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości
  4. ,

  5. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych
  6. ,

  7. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne
  8. ,

  9. koncesje, licencje i zezwolenia
  10. ,

  11. patenty i inne prawa własności przemysłowej
  12. ,

  13. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne
  14. ,

  15. tajemnice przedsiębiorstwa
  16. ,

  17. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  18. .

Zgodnie z art. 552 k.c. czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia będzie ustalenie, czy zbyty majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

W ustawie o podatku od towarów i usług ustawodawca nie zdefiniował również pojęcia „zbycie przedsiębiorstwa”. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie dowolnej czynności rozporządzającej.

Należy przez to rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, tj. sprzedaż, zamianę, darowiznę, jak również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją.

Podkreślić tu należy, że analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska, czy scharakteryzowane we wniosku składniki stanowią przedsiębiorstwo, o którym mowa w powołanych wyżej przepisach art. 551 Kodeksu cywilnego.

W świetle powyższego, o ile spełnione zostaną warunki wynikające z przepisu art. 551 Kodeksu cywilnego, a co za tym idzie, zamierzona przez Wnioskodawcę czynność będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, to zgodnie z zapisem zawartym w art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń