Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
Sygnatura: IBPB3/423-282/07/NG
Hasła tematyczne: koszty pośrednie, koszty uzyskania przychodów
Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2007r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dokształcanie pracowników – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 listopada 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dokształcanie pracowników.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca kieruje pracowników na szkolenia, kursy zawodowe i studia podyplomowe, część z tych szkoleń rozpoczyna się w 2007r., a kończy w 2008r. (trwa dłużej niż jeden miesiąc). Opłaty z tytułu przedmiotowych szkoleń są wnoszone jednorazowo na początku szkolenia lub kursu. Na początku szkolenia lub kursu Spółka również otrzymuje fakturę VAT z tytułu zakupu usługi szkoleniowej lub kursu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy koszty usług powinny być rozliczane przez okres trwania szkolenia, kursu lub studiów podyplomowych, np. grudzień 2007 do lutego 2008 w proporcji do okresu w którym świadczona jest usługa szkoleniowa, kurs lub trwają studia podyplomowe, czy też powinny być odniesione jednorazowo w koszty w momencie zarachowania kosztu (zaksięgowania faktury)…
Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.). W związku z powyższym wydatki na zakup przedmiotowych usług powinny być odnoszone w koszty przez okres w którym usługa trwa, np. 1/3 w grudniu, 1/3 w styczniu oraz 1/3 w lutym w przypadku usługi trwającej od grudnia 2007r. do końca lutego 2008r.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.