czy wydzielone przez Spółkę zespoły składników majątkowych mogą zostać uznane za zakłady samodzielnie sporządzające bilans i czy podział taki będzie rodzić konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT oraz czy spółki przejmujące wstąpią z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki Spółki dzielonej, na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPP2/443-230/07/BM

Hasła tematyczne: czynności niepodlegające opodatkowaniu, podział spółki, podział spółki przez wydzielenie

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Zakres opodatkowania –> Przepisy ogólne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. E.l przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007r. (data wpływu 25 października 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2008r. (data wpływu 5 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wydzielone przez Spółkę zespoły składników majątkowych mogą zostać uznane za zakłady samodzielnie sporządzające bilans i czy podział taki będzie rodzić konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT oraz czy spółki przejmujące wstąpią z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki Spółki dzielonej, na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy wydzielone przez Spółkę zespoły składników majątkowych mogą zostać uznane za zakłady samodzielnie sporządzające bilans i czy podział taki będzie rodzić konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT oraz określenia czy Spółki przejmujące wstąpią we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki dzielonej.
Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia z dnia 31 stycznia 2008r. (data wpływu 5 lutego 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 22 stycznia 2008r. znak: IBPP2/443-230/07/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy, wynikającym z umowy spółki, jest:

  1. wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,
  2. prowadzenie hoteli i moteli z restauracjami,
  3. powadzenie hoteli i moteli bez restauracji,
  4. prowadzenie pensjonatów i domów z lokalami na wynajem,
  5. kupno i sprzedaż nieruchomości,
  6. wynajem nieruchomości,
  7. zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi,
  8. projektowanie budowlane, urbanistyczne oraz technologiczne,
  9. doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

W ramach majątku Spółki można wyodrębnić najważniejsze grupy składników majątkowych, służącym poszczególnym rodzajom prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności.

Można w szczególności wyodrębnić:

  • nieruchomości we W. i K. – służące prowadzonej działalności deweloperskiej,
  • nieruchomości w P. i w K. – w których znajdują się budynki hotelowe zarządzane przez spółkę.
  • inne nieruchomości, które w przyszłości będą wykorzystywane w prowadzonej przez spółkę działalności developerskiej.

Spółka jest także stroną dwóch umów, których przedmiotem jest zarządzanie budową hoteli (budowy prowadzone w Z. oraz w D.).

W skład majątku Spółki wchodzą udziały w kilku spółkach zależnych.

Jednym z przedmiotów działalności Spółki jest zarządzanie wymienionymi wyżej udziałami. Ponadto Wnioskodawca wspiera działalność spółek zależnych poprzez udzielenie im pożyczek lub gwarantowanie swoim majątkiem pożyczek udzielonych spółkom zależnym przez banki. Działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami oraz na zarządzaniu spółkami jest prowadzona z wykorzystaniem niezbędnej w tym celu infrastruktury oraz kompetentnych zasobów ludzkich.

Podobnie jak w przypadku działalności budowlanej, infrastruktura, urządzenie i oprogramowania są własnością Spółki lub są przez nią leasingowane.
Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej tj.:

  1. działalność deweloperska,
  2. działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami oraz
  3. działalność polegająca na zarządzaniu spółkami

są prowadzone przez trzy odrębne, wyspecjalizowane grupy pracowników spółki.

Poszczególne grupy pracowników są wewnętrznie zorganizowane w taki sposób. że praca każdej grupy jest całkowicie niezależna i może być samodzielnie prowadzona bez względu na funkcjonowanie (i rezultaty pracy) innych grup.

Poszczególne grupy pracowników spółki są odrębnie rozliczane z efektów prowadzonej przez siebie działalności. W tym celu spółka prowadzi odrębne rozliczenia wewnętrzne. W szczególności dla każdego typu wymienionej wyżej działalności sporządzany jest (wewnętrznie) odrębny rachunek ekonomiczny.

Zdaniem wnioskodawcy na podkreślenie zasługuje fakt, że poszczególne rodzaje prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (działalność deweloperska, działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami oraz działalność polegająca na zarządzaniu spółkami) nie są ze sobą powiązane i – w związku z tym – ich prowadzenie jest całkowicie od siebie niezależne. W konsekwencji nawet zaprzestanie (chwilowe lub ostateczne) prowadzenia przez Spółkę jednego z typów działalności nie wpłynie na prowadzenie (i w konsekwencji na efekty finansowe) pozostałych wymienionych wyżej działalności.

W przyszłości Spółka planuje dokonać podziału poprzez wydzielenie.

Planowany podział Spółki nastąpi w ten sposób, że do dwóch odrębnych (istniejących lub nowo zawiązanych) spółek przejmujących zostaną wydzielone dwa z trzech obecnie prowadzonych przez spółkę rodzajów (typów) działalności gospodarczej. Innymi słowy, do odrębnych spółek wydzielona zostanie działalność deweloperska oraz działalność polegająca na zarządzaniu spółkami. Planuje się, iż podział nastąpi w ten sposób, że zarówno składniki majątku wniesione do spółek przejmujących, jak i składniki majątku pozostałe w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) będące jednocześnie zakładami (oddziałami) samodzielnie sporządzającymi bilans.

Wnioskodawca wskazuje we wniosku, iż w efekcie do pierwszej wydzielonej spółki zostanie wydzielony samobilansujący się ZCP służący prowadzeniu działalności deweloperskiej, do drugiej nowej spółki zostanie wydzielony samobilansujący się ZCP, służący prowadzeniu działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. W Spółce pozostanie samobilansujący się ZCP, służący prowadzeniu działalności polegającej na zarządzaniu spółkami. Spółka dzielona zachowa swoją dotychczasową firmę (nazwę), swój dotychczasowy numer NIP, REGON i numer KRS.

W piśmie z dnia 31 stycznia 2008r. Wnioskodawca stwierdził, iż zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP) będące przedmiotem wydzielenia nie są oddziałami sporządzającymi odrębnie bilans w rozumieniu ustawy o rachunkowości, jednakże systematyka planu kont podatnika oraz zapisy księgowe umożliwiają sporządzenie w każdej chwili bilansu i rachunków zysków i strat oraz informacji dodatkowych dla każdego z planowanych do wydzielenia ZCP.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy opisane wyżej zespoły składników majątkowych można uznać za zakłady samodzielnie sporządzające bilans w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług…
  2. Czy po dokonaniu wydzielenia trzech samobilansujących się ZCP, podział spółki przez wydzielenie dwóch z trzech ZCP do odrębnych spółek będzie w świetle art. 6 pkt 1 ustawy VAT – neutralny dla Spółki na gruncie podatku od towarów i usług…
  3. Czy spółki przejmujące wstąpią – z dniem wydzielenia – na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału, składnikami majątku…

Wnioskodawca wskazuje, iż na koniec grudnia 2007r. dla każdego rodzaju (typu) prowadzonej działalności gospodarczej zostanie sporządzone odrębne sprawozdanie finansowe zgodnie z zasadami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości. Odrębna księgowość będzie także prowadzona dla poszczególnych rodzajów (typów) wyodrębnionej w ramach Spółki działalności gospodarczej do czasu dokonania planowanego podziału Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z brakiem w tej materii konkretnych przepisów ustawowych, spełnienie powyższych warunków jest wystarczające do tego aby uznać, że poszczególne rodzaje (typy) prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej stanowią także zakłady (oddziały) samobilansujące się w świetle art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawca zauważa, iż podział Spółki przez wydzielenie zostanie dokonany w taki sposób, że do spółek przejmujących zostaną wniesione samobilansujące się ZCP służące prowadzeniu działalności deweloperskiej i działalności polegającej na zarządzaniu nieruchomościami. Natomiast w Spółce pozostanie samobilansujący się ZCP, służący prowadzeniu działalności polegającej na zarządzaniu spółkami.Zdaniem Wnioskodawcy ww. podział będzie neutralny na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w myśl art. 6 pkt 1 tej ustawy – jej przepisów nie stosuje się do transakcji mających za przedmiot zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.

Dodatkowo Spółka podkreśliła, iż w myśl art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału składnikami majątku. Jednakże, w myśl § 2 art. 93c Ordynacji podatkowej postanowienia powyższe mają zastosowanie pod warunkiem, że majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, podział spółki przez wydzielenie zostanie dokonany w taki sposób, że zarówno majątek przejmowany na skutek podziału, jak też majątek pozostający w spółce dzielonej będą stanowić ZCP. Oznacza to, zdaniem Wnioskodawcy, że podmioty przejmujące wstąpią z dniem wydzielenia, w odpowiednie prawa i obowiązki spółki dzielonej. W tym również w prawa i obowiązki wynikające z ustawy o VAT. Tym samym Spółka stoi na stanowisku, iż dokonanie podziału spółki w opisanym stanie faktycznym nie wywoła żadnych konsekwencji w podatku VAT zarówno po stronie spółki dzielonej jak i spółek, do których zostaną wydzielone samobilansujące się ZCP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Przepisy regulujące prawną instytucję podziału spółek stanowią treść tytułu IV działu II ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z art. 529 § 1 Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej k.s.h.) wyróżniono cztery sposoby dokonania podziału spółek kapitałowych.
Podział może być dokonany przez:

  1. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
  2. zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
  3. przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
  4. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Do podziału przez wydzielenie stosuje się przepisy o podziale spółek dotyczące odpowiednio spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej (art. 529 § 2 k.s.h.). Podział przez wydzielenie jest instytucją prawa handlowego będącą jedną z form restrukturyzacji, polegającą na rozdrobnieniu majątku spółki dzielonej, które polega na przekazaniu składników majątkowych (pasywów i aktywów) spółki dzielonej bez przeprowadzenia likwidacji, do spółek nowo tworzonych. Instytucję podziału spółek regulują przepisy art. 528 – 550 k.s.h.

Art. 532 § 1 k.s.h. wprost stanowi, że do podziału spółki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania właściwego typu spółki przejmującej albo nowo zawiązanej, z wyłączeniem przepisów o wkładach niepieniężnych.

Tak więc, istotą podziału przez wydzielenie w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych jest zatem to, że przy takim trybie podziału nie dochodzi do wniesienia aportu do nowopowstałej spółki.

Powołane wyżej przepisy Kodeksu spółek handlowych regulują także warunki oraz skutki dokonania podziału danej osoby prawnej w powyższej formie. W świetle owych regulacji można wyodrębnić m.in. następujące specyficzne cechy tej instytucji prawnej:

  • Podział spółki polega na bezpośrednim podzieleniu m.in. części majątku danej spółki oraz przeniesieniu go na inne podmioty, których udziałowcami (akcjonariuszami) stają się udziałowcy (akcjonariusze) spółki dzielonej bez konieczności dokonywania dodatkowych czynności prawnych rozporządzających (np. sprzedaży, darowizny, zamiany) pomiędzy podmiotami biorącymi udział w podziale.
  • Spółka przejmująca wstępuje we wszystkie przydzielone jej w planie podziału prawa i obowiązki spółki dzielonej z dniem oznaczonym przez ustawodawcę jako dzień podziału (wydzielenia), na co wskazuje bezpośrednio treść art. 531 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Tym samym w przypadku podziału przejście majątku spółki dzielonej na inną spółkę uczestniczącą w podziale następuje na mocy jednego zdarzenia prawnego, jakim jest uchwała zgromadzenia wspólników o podziale, w drodze sukcesji uniwersalnej.
  • Wspólnicy (akcjonariusze) spółki dzielonej, zgodnie z art. 531 § 3 Kodeksu spółek handlowych, mogą otrzymać udziały lub akcje spółek przejmujących, jak również dopłaty w gotówce.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka zamierza dokonać podziału poprzez wydzielenie części jej majątku i przeniesienie go na inne spółki (tzw. podział przez wydzielenie).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przez dostawę towarów rozumie się również – zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy – przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ze względu na treść powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, iż przeniesienie części majątku Spółki przejmowanej na spółkę przejmującą może stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 (w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami) lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 (w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych) ustawy o VAT.

Na mocy art. 6 ww. ustawy z zakresu opodatkowania podatkiem VAT wyłączono pewne określone czynności. Do czynności tych – z uwagi na treść pkt 1 powołanego przepisu należą transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Czynność polegająca na przeniesieniu części majątku Wnioskodawcy na nowoutworzoną spółkę (podział przez wydzielenie) mogłaby być wyłączona z opodatkowania, gdyby wyłączenie takie wynikało wprost z ustawy.

W niniejszej sprawie kwestią wymagającą interpretacji jest zatem ustalenie istnienia lub nieistnienia podstaw do zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiącego, iż przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług, nie definiuje pojęć "przedsiębiorstwo" oraz "zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans". W celu ich określenia należy odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.).Podkreślić należy, iż ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub oddziału (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. Oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. Własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. Prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. Wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. Koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. Patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. Majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. Tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. Księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo – obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Przepis ten odgrywa szczególnie istotną rolę, gdyż konstytuuje on zasadę, iż przedsiębiorstwo może stanowić przedmiot obrotu prawnego jako jednolita całość.

Z przedmiotowego wniosku o udzielenie interpretacji wynika, iż podział Spółki nastąpi w ten sposób, że do dwóch odrębnych (istniejących lub nowo zawiązanych) spółek przejmujących zostaną wydzielone dwa z trzech obecnie prowadzonych przez spółkę rodzajów (typów) działalności gospodarczej. Innymi słowy, do odrębnych spółek wydzielona zostanie działalność deweloperska oraz działalność polegająca na zarządzaniu spółkami.

W świetle komentowanych wyżej przepisów Kodeksu cywilnego, brak jest podstaw do stwierdzenia, iż mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.

Ustawodawca wyłączył z opodatkowania – obok zbycia całego przedsiębiorstwa – jedynie transakcję mającą za przedmiot jego część, będącą zakładem (oddziałem) samodzielnie sporządzającym bilans. Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje również pojęcia "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Osoba prawna będąca przedsiębiorcą może posiadać oddziały, co wynika wprost z art. 436 Kodeksu cywilnego, w myśl którego firma oddziału osoby prawnej zawiera pełną nazwę tej osoby oraz określenie "oddział" ze wskazaniem miejscowości, w której oddział ma siedzibę.

W celu zdefiniowania tego pojęcia można odwołać się do definicji zawartej w art. 5 pkt 4 ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w rozumieniu której "oddziałem" jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Oddział lub zakład nigdy nie jest zatem bytem samodzielnym – zawsze stanowi element większej całości.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. z 2002r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 ze zm.) – art. 11 ust. 2 i następne, jednostki posiadające oddziały (zakłady) mogą prowadzić księgi rachunkowe oddziałów (zakładów) w siedzibie jednostki albo oddziałów (zakładów).W myśl art. 51 ust. 1 ww. ustawy jednostka, w skład której wchodzą jednostki organizacyjne sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe, sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdania finansowego jednostki i wszystkich jej oddziałów (zakładów), wyłączając odpowiednio:

  1. aktywa i fundusze wydzielone,
  2. wzajemne należności i zobowiązania oraz inne rozrachunki o podobnym charakterze,
  3. przychody i koszty z tytułu operacji dokonywanych między jednostką a jej oddziałami (zakładami) lub między jej oddziałami (zakładami),
  4. wynik finansowy operacji gospodarczych dokonywanych wewnątrz jednostki, zawarty w aktywach jednostki lub jej oddziałów (zakładów).

Zgodnie z art. 45 ust. 2 powołanej ustawy sprawozdanie finansowe składa się z:

  1. bilansu,
  2. rachunku zysków i strat,
  3. informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż bilans, o którym mowa w art. 6 pkt 1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług jest bilansem sporządzanym zgodnie z przepisami ww. ustawy o rachunkowości i wchodzącym w skład sprawozdania finansowego sporządzanego przez osobę prawną.

W przypadku zbycia części majątku przedsiębiorstwa wyłączenie z VAT będzie miało miejsce tylko wówczas, kiedy spełnione będą łącznie następujące warunki:

  • całe przedsiębiorstwo podlega przepisom ustawy o rachunkowości,
  • przedmiotem zbycia jest jego zakład (oddział) inny niż zakład główny oraz
  • zakład (oddział) ten samodzielnie sporządza bilans.

Wnioskodawca we wniosku zauważa, iż zarówno składniki majątku wniesione do spółek przejmujących, jak i składniki majątku pozostałe w spółce dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) będące jednocześnie zakładami (oddziałami) samodzielnie sporządzającymi bilans. Poszczególne rodzaje prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (działalność deweloperska, działalność polegająca na zarządzaniu nieruchomościami oraz działalność polegająca na zarządzaniu spółkami) nie są ze sobą powiązane i – w związku z tym – ich prowadzenie jest całkowicie od siebie niezależne. W konsekwencji nawet zaprzestanie (chwilowe lub ostateczne) prowadzenia przez Spółkę jednego z typów działalności nie wpłynie na prowadzenie (i w konsekwencji na efekty finansowe) pozostałych wymienionych wyżej działalności. Poszczególne grupy pracowników spółki są odrębnie rozliczane z efektów prowadzonej przez siebie działalności. W tym celu spółka prowadzi odrębne rozliczenia wewnętrzne. W szczególności dla każdego typu wymienionej wyżej działalności sporządzany jest (wewnętrznie) odrębny rachunek ekonomiczny.

Natomiast w piśmie z dnia 31 stycznia 2008r., będącym uzupełnieniem przedmiotowego wniosku Wnioskodawca stwierdził, iż zorganizowane części przedsiębiorstwa (ZCP) będące przedmiotem wydzielenia nie są oddziałami sporządzającymi odrębnie bilans w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego nie wynika, aby zespoły składników majątkowych, tworzące zorganizowane części przedsiębiorstwa będące przedmiotem wydzielenia, były zakładami (oddziałami) samodzielnie sporządzającym bilans w rozumieniu cyt. wyżej przepisów. Ze względu na to, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ani ze zbyciem przedsiębiorstwa, ani ze zbyciem zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans – brak jest podstaw do zastosowania wyłączenia, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku przeniesienie części majątku Spółki przejmowanej na spółkę przejmującą będzie stanowiło dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 (w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami) lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 (w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych) ustawy o VAT. W wyniku podziału przez wydzielenie dokonane zostanie przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel lub przeniesienie prawa do wartości niematerialnych lub prawnych. Czynność ta podlega opodatkowaniu – jako objęta dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy o VAT – ale tylko w odniesieniu do tych towarów i usług, których nabyciu towarzyszyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie czynność polegająca na podziale przedsiębiorstwa przez wydzielenie opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług, zatem Spółka dokonująca podziału wykorzystuje towary i usługi, od których odliczyła podatek naliczony do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spełniony jest zatem warunek zawarty w art. 86 ust. 1 ustawy dotyczący związku zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. W związku z powyższym Spółka nie ma obowiązku dokonywania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Należy zauważyć, iż w związku z tym, iż w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, również w sprawie nie będzie miał zastosowania art. 91 ust. 9 stanowiący, że w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), korekta określona w ust. 1-8 (tj. odliczonego podatku) jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Odnośnie zastosowania w sprawie przepisu art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) należy zauważyć, iż zgodnie z art. 93c § 1 ww. ustawy osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. W myśl § 2 tego artykułu przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Z powyższych przepisów wynika, iż podmioty powstałe w wyniku podziału przez wydzielenie przejmują prawa i obowiązki podatkowe podmiotu dzielonego dotyczące składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.Natomiast ustawa o podatku od towarów i usług obecnie nie posługuje się pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Bowiem z wyłączenia z opodatkowania w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT korzysta jedynie przedsiębiorstwo oraz zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans.

Zatem powołana wyżej regulacja prawna zawarta w art. 93c § 1 Ordynacji podatkowej nie ma zastosowania do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.