W zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze zbrojeniem ściany wyrobiska.


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPB3/423-274/07/JS

Hasła tematyczne: koszty uzyskania przychodów, moment, wydatek

Kategoria: Podatek dochodowy od osób prawnych –> Koszty uzyskania przychodów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP- 8 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze zbrojeniem ściany wyrobiska- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 listopada 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze zbrojeniem ściany wyrobiska.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej Spółka zajmuje się między innymi wydobyciem węgla kamiennego ze zlokalizowanych pod ziemią złóż. Prowadzona eksploatacja następuje w cyklach produkcyjnych przez wydobywanie węgla z kolejnych pokładów wchodzących w skład danego złoża. Zaznaczyć przy tym trzeba, że eksploatacja danego pokładu z punktu rozpatrywanego zagadnienia składa się zasadniczo z dwóch etapów. W pierwszym z nich drążone są tzw. wyrobiska przygotowawcze (chodniki), które tworzą szkielet rozcinki części złoża (pokładu) oraz dzielą złoże na pola wybierania ścian, a następnie – wyrobiska eksploatacyjne (przecinki ścianowe), niezbędne dla dalszej eksploatacji pokładu. W toku wykonywania tych czynności pozyskiwany jest węgiel w wyniku tzw. eksploatacji chodnika.

Z kolei w drugim etapie eksploatacji prowadzone jest zbrojenie ściany w uprzednio wykonanych wyrobiskach eksploatacyjnych, a następnie dokonywane jest uruchomienie samej ściany, co wiąże się z dalszym pozyskiwaniem węgla w ramach już dalszej eksploatacji pokładu- eksploatacji ściany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki związane ze zbrojeniem ściany w wyrobisku eksploatacyjnym winny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, bowiem ponoszone są już po uzyskaniu przychodów ze sprzedaży węgla wydobytego w związku z eksploatacją danego pokładu (wydobyty już został węgiel z chodnika), czy też dopiero w chwili uruchomienia ściany, gdyż dopiero wtedy uzyskiwane są przychody ze sprzedaży węgla wydobytego w związku z eksploatacją tej ściany…

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione między innymi w celu osiągnięcia przychodów. Niewątpliwie wydatki związane z eksploatacją danego pokładu przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania przychodów ze sprzedaży pochodzącego z niego węgla. Nie ma zatem wątpliwości, że wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, iż w myśl art. 15 ust 4 powyższej ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. W tym stanie rzeczy wyjaśnienia wymaga, czy wydatki poniesione na zbrojenie ściany (koszty zbrojenia ściany) odpowiadają przychodom osiąganym ze sprzedaży węgla wydobytego z danego pokładu, czy też odpowiadają tylko przychodom osiąganym ze sprzedaży węgla wydobytego z eksploatacji konkretnej ściany. Rozstrzygnięcie tej kwestii jest o tyle istotne, że o ile w pierwszym przypadku wydatki na zbrojenie ściany podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów już w chwili ich poniesienia, gdyż zbrojenie ściany nastąpiłoby po zakończeniu eksploatacji chodnika i uzyskania z tego tytułu przychodów, o tyle w drugim przypadku zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów mogłoby być dokonane dopiero po uruchomieniu ściany i uzyskaniu przychodów ze sprzedaży węgla wydobytego w wyniku jej uruchomienia.

Zdaniem Spółki wyjaśnienia powyższego zagadnienia nie da się dokonać wyłącznie w oparciu o literalne brzmienie przepisów. Rozstrzygnąć natomiast należy, czy eksploatacja pokładu jest niepodzielnym źródłem przychodów, czy też w ramach tej eksploatacji odrębnym źródłem przychodów jest eksploatacja chodnika a odrębnym eksploatacja ściany. W zależności bowiem od ustalenia źródła przychodów niezbędne jest zidentyfikowanie ponoszonych w związku z tym źródeł kosztów. I tak, jeżeli źródłem przychodów będzie pokład, to wydatki dotyczące zbrojenia ściany podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów już w chwili ich poniesienia, jako że będą one kosztem eksploatacji pokładu oraz w tym czasie uzyskany już będzie przychód ze zidentyfikowanego źródła. Z kolei, jeżeli źródłem przychodów nie będzie cały pokład, lecz sama ściana eksploatowana w ramach eksploatacji tego pokładu, to wydatki związane ze zbrojeniem ściany podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży węgla pochodzącego z tej ściany.

W opinii Spółki na uwadze zatem mieć trzeba, że eksploatacja chodnika oraz eksploatacja ściany są fragmentami jednego cyklu technologicznego (produkcyjnego), jakim jest eksploatacja pokładu. Nie ma też wątpliwości, że są one ściśle ze sobą powiązane. W szczególności nie jest możliwa eksploatacja ściany bez uprzedniego wykonania wyrobisk przygotowawczych i eksploatacyjnych, a tym samym przeprowadzenia eksploatacji chodnika. Równocześnie nie może też być wątpliwości, że sposób (zakres) prowadzenia eksploatacji chodnika ściśle uwarunkowany jest od planowanej w dalszej kolejności eksploatacji ściany. Dlatego też w ocenie Spółki nie może być wątpliwości, że niepodzielnym źródłem przychodów jest wyłącznie eksploatacja danego pokładu, a nie fragmentaryczna eksploatacja prowadzona w ramach realizacji poszczególnych etapów cyklu technologicznego.

Stąd też wydatki na zbrojenie ściany co do zasady winny podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.- określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop”)– przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest z zastrzeżeniem art.10 i 11 ustawy o pdop, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; oznacza to iż podatek dochodowy jest podatkiem globalnym.

Zgodnie z koncepcją podatku globalnego zasadą jest opodatkowanie wszelkich dochodów osiągniętych w roku podatkowym bez względu na rodzaj i źródło jego pochodzenia. Oznacza to, iż wszelkie przychody i koszty w rozumieniu ustawy o pdop sumuje się w celu ustalenia dochodu jako przedmiotu opodatkowania.

Zasady zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zostały unormowane w art. 15 i 16 ustawy o pdop.

Zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Z powyższego wynika, że aby wydatek mógł być uznany za koszty uzyskania przychodu musi być:

  • poniesiony
  • w celu uzyskania przychodów, oraz
  • znajdować się poza zakresem wyłączeń wymienionych w art. 16 ustawy o pdop.

Z konkluzji stanowiska Spółki wynika, że wydatki związane ze zbrojeniem ściany winny, podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia z racji równoległego uzyskiwania przychodów związanych z tymi kosztami. Przyjęto zatem iż Spółka uznaje je za koszty bezpośrednio związane z przychodami.

Zgodnie z art. 15 ust 4 ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z zastrzeżeniem ust 4b i 4c.

Art. 15 ust. 4b stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

– są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast zgodnie z ustępem 4c w/w art. ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu, zgodnie z art. 15 ust 4e uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych( zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury ( rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury ( rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń miedzyokresowych kosztów.

Zważyć należy jednak, że art. 16 ustawy o pdop stanowi dopełnienie definicji kosztów uzyskania przychodów sformułowanej w art.15 ust 1 ustawy o pdop. Przepis ten stanowi regulacje szczególną do art. 15 ustawy o pdop, której stosowanie ma kluczowy wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art.16 ust 1 pkt 1 lit b ustawy o pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a ( lit. a dotyczy nabycia gruntów prawa wieczystego użytkowania gruntów z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntu) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Czyli nabycia lub wytworzenia środków trwałych nie można wprost zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak zgodnie z art. 15 ust 6 ustawy o pdop kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (opisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art.16 a-16 m z uwzględnieniem art. 16.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że stanowisko podatnika jest prawidłowe pod warunkiem, że wydatki związane ze zbrojeniem ściany wyrobiska eksploatacyjnego nie są wydatkami poniesionymi na wytworzenie środka trwałego.

Nadmienia się, że pojecie środka trwałego dla celów ustawy o pdop określone zostało w art. 16 a tej ustawy poprzez wskazanie składników majątku, które przy spełnieniu określonych w tym przepisie warunków uznawane są za środki trwałe podlegające amortyzacji.

A zatem jeśli wytworzone przez wnioskodawcę zbrojenie ścian wyrobiska eksploatacyjnego będzie spełniać kryteria środków trwałych to kosztem uzyskania przychodów mogą być wyłącznie odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.