Opodatkowanie wniesienia aportu przez spółkę partnerską do spółki komandytowej.


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPP2/443-259/07/ASz

Hasła tematyczne: aport, dostawa towarów, zwolnienia z podatku od towarów i usług

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Zakres opodatkowania –> Dostawa towarów i świadczenie usług –> Dostawa towarów

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Partnerskiej – Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007r. (data wpływu 2 listopada 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2008r. (data wpływu 25 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu przez spółkę partnerską do spółki komandytowej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia aportu przez spółkę partnerską do spółki komandytowej.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2008r. (data wpływu 25 stycznia 2008r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP2/443-259/07/ASz z dnia 15 stycznia 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pani B i Pan F są jedynymi wspólnikami spółki partnerskiej …, która posiada, zakupiony w 2005r., grunt rolniczy w K, który traktowany jest jako inwestycja w nieruchomość (a więc nie jest środkiem trwałym) i miał być sprzedany jako teren budowlany po wcześniejszym uzyskaniu właściwych zezwoleń. W momencie zakupu od poprzedniego właściciela grunt był w użytkowaniu Ogródków Działkowych. Obecnie spółka partnerska doprowadziła do ugody z byłymi użytkownikami wypłacając stosowne zwroty poniesionych przez nich nakładów i może użytkować ten teren bez przeszkód. Jednocześnie zwróciła się do właściwych organów o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. W 2007r. wspólnicy B i F założyli jako jedyni wspólnicy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę komandytową (w której komandytariuszem są B i F, a komplementariuszem, wcześniej wspomniana, spółka z o.o.). Obecnie wspólnicy spółki komandytowej zamierzają przyjąć jako komandytariusza tej spółki także Wnioskodawcę, który jako aport wniesie nabyte w 2005r. grunty. Spółka komandytowa ma zająć się wykorzystaniem gruntów na cele budowlane a następnie wynajmem lub sprzedażą mieszkań na części terenów a część z nich ma zostać sprzedana innemu deweloperowi po przeprowadzeniu podziału geodezyjnego gruntów. Środki pozyskane ze sprzedaży części gruntów posłużą do sfinansowania budowy mieszkań na pozostawionej w spółce komandytowej części gruntów. Przekazanie gruntów ze spółki partnerskiej do spółki komandytowej musi nastąpić, ponieważ spółka partnerska nie może prowadzić działalności deweloperskiej. Obecna wartość rynkowa tych gruntów po uzyskaniu warunków zabudowy i pozwolenia na budowę, o ile wcześniej nie stanie się obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla przedmiotowego obszaru (według projektu planu tereny te mają mieć status parku rzecznego i w takiej sytuacji ich wartość byłaby radykalne niższa) wynosi około 27 razy więcej niż cena nabycia wraz z kosztami poniesionymi na zawarcie ugód z byłymi użytkownikami. Całość aportu zostanie przyjęta w spółce komandytowej jako środek trwały, a następnie zostanie zakończony, rozpoczęty obecnie przez spółkę partnerską, proces podziału tych gruntów, część z nich zostanie w spółce komandytowej, a część zostanie sprzedana.

Wnioskodawca dodał, że zakupu gruntu dokonała spółka partnerska co potwierdza akt notarialny i faktura VAT. Grunt rolniczy został nabyty przez spółkę partnerską w celu odsprzedaży po przekształceniu w grunt przeznaczony pod budowę co spowoduje znaczny wzrost wartości tego gruntu.

Po wniesieniu aportu spółka partnerska nadal będzie prowadzić swoją podstawową działalność jaką jest pomoc prawna. Wniesienie gruntów aportem ze spółki partnerskiej do spółki komandytowej jest spowodowane faktem, iż podstawowym celem działania spółki partnerskiej jest działalność prawna, zaś do obsługi działalności budowlanej i inwestycyjnej został powołany nowy podmiot czyli spółka komandytowa co potwierdzić może wypis z KRS i Regon obydwu podmiotów. Spółka komandytowa ma zająć się wykorzystaniem gruntów na cele budowlane a następnie wynajmem lub sprzedażą mieszkań na części terenów a część z nich ma być sprzedana innemu deweloperowi po przeprowadzeniu podziału geodezyjnego gruntów. Środki pozyskane ze sprzedaży części gruntów posłużą do sfinansowania budowy mieszkań na pozostawione w spółce komandytowej części gruntów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie aportu przez spółkę partnerską do spółki komandytowej będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług…

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportu przez spółkę partnerską do spółki komandytowej będzie korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W niniejszej sprawie spółka partnerska wnosi do spółki komandytowej aport w postaci gruntu.

Spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Od momentu jej wpisu do rejestru przedsiębiorców staje się tak zwaną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, ale posiadającą zdolność do czynności prawnych (ułomna osoba prawna).

W świetle powyższego należy uznać, iż wniesienie przez spółkę partnerską aportu do spółki komandytowej na podstawie przepis § 8 ust. 1 pkt 6 cytowanego wyżej rozporządzenia korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto należy podkreślić, iż analiza przedmiotu umów cywilnoprawnych nie mieści się w ramach określonych art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.