Czy Podatnik może korzystać z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Sygnatura: ITPB1/415-582/07/DP

Hasła tematyczne: działalność gospodarcza, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek liniowy, stosunek pracy, usługi świadczone na rzecz pracodawcy, zatrudnianie (zatrudnienie)

Kategoria: Podatek dochodowy od osób fizycznych –> Podstawa obliczenia i wysokość podatku –> Dochody opodatkowane ryczałtem

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 22 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca, od dnia 1 kwietnia 2006 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą – „M.” w formie spółki jawnej. Placówkę Partnerską prowadzi na podstawie umowy o współpracę z Bankiem Spółka Akcyjna. Z umowy zawartej z Bankiem S.A. wynika, iż: Partner zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy pozyskiwaniu przez Bank Klientów w zakresie oferowanych przez M. produktów oraz obsłudze tych klientów w ramach prowadzonej przez Pana Placówki Partnerskiej na zasadach określonych w umowie. W zamian Bank zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia zgodnie z zasadami określonymi w załączniku do umowy. Ponadto zobowiązany jest Pan przy wykonywaniu umowy do działania wyłącznie w ramach uprawnień udzielonych w zawartej umowie oraz do składania oświadczeń woli w imieniu Banku w ramach odrębnego pełnomocnictwa. Partner nie jest upoważniony do zawierania w imieniu Banku umów i aneksów do nich w zakresie produktów skierowanych do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód. Partner nie ma prawa do udzielania jakichkolwiek pełnomocnictw do działania w imieniu Banku.

Jednocześnie Wnioskodawca jest zatrudniony przez Bank S.A. na podstawie umowy o pracę. Jako pracownik Banku wykonuje następujące czynności wymienione w zakresie czynności: koordynowanie funkcjonowania placówki, w tym kierowanie pracownikami zatrudnionymi na stanowisku ds. sprzedaży usług bankowych; rozliczanie gotówki w skarbcu; analizę bieżącego zapotrzebowania placówki na gotówkę, na podstawie doświadczenia i przewidywanych terminarzami zapadalności kredytów i wymagalności depozytów operacji gotówkowych klientów placówki; nadzorowanie obliczania stanu gotówki na koniec każdego dnia i przekazywanie informacji o stanie gotówki do Departamentu Rachunkowości; zgłasza zasiłek lub odprowadza z (do) oddziału zasilającego; przygotowuje odprowadzenie lub przyjęcie zasiłku z (do) oddziału zasilającego; rejestruje w systemie bankowym operacje wykonywane w związku z obsługą klientów banku; obsługuje klientów w zakresie otwierania, zmiany lub wypowiadania umów rachunków bankowych i kredytowych dla firm oraz wykonuje operacje na tych rachunkach, reprezentuje Bank w ramach działalności operacyjnej – zgodnie z udzielonym pełnomocnictwem; pełni funkcje koordynatora w związku z realizowanym w Banku programem przeciwdziałania procederowi prania pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Program PPP) poprzez udzielania wymaganych informacji Koordynatorowi Obszaru BD lub Analitykowi Obszaru BD oraz odpowiedzi na pytania w przypadku zewnętrznych kontroli w PP w zakresie realizacji Programu PPP.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy może Pan korzystać z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy…


Wnioskodawca uważa, że może korzystać z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Zdaniem Podatnika w wyżej opisanej sytuacji nie występują zastrzeżenia z art. 9a ust. 3 ww. ustawy. Czynności wykonywane z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy są inne niż czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach stosunku pracy.


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.


Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacania zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników, wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym ten rok w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Bank S.A., gdzie do Pana obowiązków należy m.in. obsługa klientów w zakresie otwierania, zmiany lub wypowiadania umów rachunków bankowych i kredytowych dla firm oraz wykonywanie operacji na tych rachunkach, stwierdzić należy, że prowadząc działalność gospodarczą wykonuje Pan czynności odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

Umowa o współpracę z Bankiem S.A. dotyczy prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa w pozyskiwaniu oraz obsłudze klientów Banku w M. udostępnionym Panu w tym celu przez Bank. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje Pan czynności polegające głównie na pośredniczeniu przy pozyskiwaniu przez Bank klientów w zakresie oferowanych produktów oraz obsłudze tych klientów, ponadto jest Pan uprawniony do składania oświadczeń woli w imieniu Banku w ramach udzielonego odrębnego pełnomocnictwa.

Zatem, niektóre czynności (zwłaszcza polegające na obsłudze klientów) wykonywane przez Pana przy prowadzeniu działalności gospodarczej, są tożsame z czynnościami wykonywanymi przez Pana w ramach stosunku pracy.

Powyższe, w świetle art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyklucza możliwość opodatkowania Pana dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem dochodowym, a to oznacza konieczność opodatkowania przedmiotowych dochodów na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, na rok 2008 nie może Pan wybrać opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.