Czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, planowana czynność wniesienia aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa samodzielnie sporządzającej bilans do innego podmiotu gospodarczego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w związku z tym, zgodnie z art. 2 pkt. 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPB2/436-59/07/MZ

Hasła tematyczne: aport, czynności cywilnoprawne, podatek od czynności cywilnoprawnych

Kategoria: Podatek od czynności cywilnoprawnych –> Przedmiot opodatkowania –> Wyłączenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 listopada 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 14 listopada 2007r.), uzupełnionym w dniu 21 stycznia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego. W związku z brakami wniosku pismem z dnia 08 stycznia 2008r. Znak: IBPB3/423-294/07/MO wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 16 stycznia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 21 stycznia 2008r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inwestycyjno-deweloperskim. Aktualnie posiada nieruchomość w postaci budynku biurowego. W ramach posiadanego majątku, wnioskodawca wyodrębnił zakład samodzielnie sporządzający bilans obejmujący zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania związane z ww. nieruchomością. Ww. zakład zostanie przez wnioskodawcę wniesiony aportem do innego podmiotu gospodarczego – spółki celowej działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa wnioskodawcy, będący zakładem samodzielnie sporządzającym bilans zostanie wyceniony w wartości rynkowej. Przy obejmowaniu przez wnioskodawcę udziałów w spółce celowej- spółce z o.o. w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącego jednocześnie zakładem samodzielnie sporządzającym bilans, nie będzie występować agio, tzn. wnioskodawca obejmie udziały w spółce celowej- spółce z o.o. o wartości nominalnej odpowiadającej wycenie rynkowej aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy słuszne jest założenie, iż w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ww. planowana transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i w związku z tym, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych…

Zdaniem wnioskodawcy, planowana transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w myśl przepisu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% liczonym od wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy, stosownie do art. 2 pkt. 4a w związku z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) i art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług transakcja zbycia przedsiębiorstwa oraz zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zdaniem wnioskodawcy, w planowanej transakcji należy przyjąć, iż czynność polegająca na objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki i pokryciu ich wkładem niepieniężnym w postaci aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącej zakładem samodzielnie sporządzającym bilans, nie jest objęta podatkiem od towarów i usług, lecz podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Czynność wniesienia aportu jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 450 ze zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z kolei w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy za zmianę umowy przy spółce kapitałowej uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, umowy spółki i jej zmiany, umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści tego przepisu wynika więc generalna zasada z przewidzianymi wyjątkami, że jeśli dana czynność objęta jest regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług to nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to z kolei, że w przypadku czynności cywilnoprawnej nie podlegającej w ogóle opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czyli nie objętej regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, ma zawsze miejsce opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile dana czynność jest wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu. Należy zauważyć, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega czynność wniesienia aportu tylko zmiana umowy spółki za którą ustawa uznaje m. in. podwyższenie wniesionego do spółki wkładu. Czynność zmiany umowy spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnione są przesłanki określone w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli z tytułu zmiany umowy spółki jedna ze stron tej czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku gdyby którakolwiek ze stron czynności zmiany umowy spółki była zwolniona z podatku od towarów i usług, z tytułu zawarcia tej czynności miałoby miejsce opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem umowy spółki i jej zmiany. Z treści wniosku wynika, że czynność cywilnoprawna uważana w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki polega na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wniesienie do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej jednocześnie zakładem samodzielnie sporządzającym bilans.

W świetle powyższych regulacji wyjaśnia się, że jeżeli czynność cywilnoprawna opisana przez wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wówczas opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego, natomiast zgodnie z lit. b ww. przepisu – wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. Stawka podatku, stosownie do treści art. 7 ust. 1 pkt. 9 ww. ustawy wynosi 0,5%.

Reasumując, wniesienie aportu jest konsekwencją zawarcia lub zmiany umowy spółki. Czynnością będącą przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest właśnie zmiana umowy spółki. Oznacza to, że każda czynność uznawana przez ww. ustawę za zmianę umowy spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega zatem czynność cywilnoprawna w postaci zmiany umowy spółki za jaką ustawodawca uznał wniesienie aportu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Do wniosku Spółka dołączyła plik dokumentów. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.