czy przepisy art. 120 ustawy o VAT w zakresie sprzedaży towarów używanych można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy odsprzedali je jako zwolnione, mimo, że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego


Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Sygnatura: IBPP2/443-286/07/BM

Hasła tematyczne: dostawa, marża, opodatkowanie, samochód osobowy, samochód używany, sprzedaż towarów, zwolnienie

Kategoria: Podatek od towarów i usług –> Procedury szczególne –> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. P., przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2007r. (data wpływu 14 listopada 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy przepisy art. 120 ustawy o VAT w zakresie sprzedaży towarów używanych można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy odsprzedali je jako zwolnione, mimo, że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy przepisy art. 120 ustawy o VAT w zakresie sprzedaży towarów używanych można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy odsprzedali je jako zwolnione, mimo, że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest dealerem samochodowym dokonującym sprzedaży samochodów na terenie kraju. Działalność w zakresie sprzedaży samochodów podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jak również stosowane są przepisy w zakresie opodatkowania marży na warunkach określonych ustawowo.
Spółka dokumentuje sprzedaż samochodów używanych fakturą VAT marża w sytuacjach gdy nabywa je:

  1. od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż ostatnio otrzymuje oferty używanych samochodów osobowych. Zgłaszają je podatnicy, którzy przy zakupie tych samochodów skorzystali z prawa do odliczenia wynikającego z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT. Na swoich fakturach sprzedaży stosują zwolnienie z podatku VAT. Jako podstawę prawną zwolnienia podają przepis § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przepisy art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży towarów używanych można stosować do samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy stosownie do przepisów § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) odsprzedali je jako zwolnione, mimo że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT…

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy stosownie do przepisów § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) odsprzedali je jako zwolnione, pomimo że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT może stosować procedurę marży, o której mowa w przepisie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zauważa ponadto, iż z tytułu nabycia pojazdu używanego nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT wystawionej przez dostawcę pojazdu, gdyż dostawa była zwolniona z podatku VAT. W takim przypadku zastosowanie znajdzie ww. przepis art. 120 ust. 10 pkt 2 ustawy VAT, zgodnie z którym opodatkowanie w systemie „marża" jest dopuszczalne w sytuacji, gdy samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy Podatnik nabył od podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113.

Biorąc pod uwagę wykładnię celowościową art. 120 ust. 4 i ust. 10 oraz przesłanki wynikające z art. 82 ust. 3 pkt 1-4 ustawy o VAT a w konsekwencji zapisy § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnik uważa, że w sytuacji przedstawionej we wniosku, w przypadku skupu i sprzedaży używanych samochodów osobowych prawidłowe jest zastosowanie zasad określonych w powołanym art. 120 ustawy VAT. Jest to uzasadnione tym, iż nabywcy z tytułu nabycia tych pojazdów nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, ze względu na fakt, iż ich dostawa jest zwolniona z podatku VAT na mocy § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy dla celów szczególnej procedury rozliczania podatku VAT jaką jest procedura opodatkowania marży, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie (…) – czyli także samochody osobowe.

Ponadto opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio w celu ich odsprzedaży. Istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte. Stosownie do art. 120 ust. 10 ustawy przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, nie będącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub nie będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwolniona od podatku jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca nie nabywa przedmiotowych samochodów od podmiotów, o których mowa w art. 120 ust. 10 ustawy, tylko na podstawie ww. § 8 ust. 1 pkt 5 cyt. rozporządzenia od czynnego podatnika podatku VAT.

Należy w tym miejscu zauważyć, iż we wniosku Wnioskodawca wielokrotnie przywołał jako podstawę prawną zwolnienia § 8 ust. 5 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Trzeba wyjaśnić, że takiego przepisu tj. § 8 ust. 5 ww. rozporządzenie nie zawiera. Natomiast zwolnienie dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy, zostało zawarte w przepisie § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia.

Uwzględniając przytoczone powyżej przepisy należy stwierdzić, iż w przypadku nabycia takich samochodów w celu ich dalszej odsprzedaży, wnioskodawca nie będzie mógł zastosować przy ich dostawie przepisów art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Należy w takim przypadku opodatkować tę transakcję na zasadach ogólnych.

Reasumując, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż w przypadku sprzedaży samochodów osobowych odkupionych od podatników, którzy stosownie do przepisów ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. odsprzedali je jako zwolnione, pomimo że przy zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku VAT, może stosować procedurę marży, o której mowa w przepisie art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W tej sytuacji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.