Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy pobierana opłata manipulacyjna za rozpatrzenie wniosku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług


Autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

Sygnatura: PI/005-2462/04/CIP/01

Hasła tematyczne: podatek od towarów i usług, opłata manipulacyjna

Kategoria:

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik wynajmuje mieszkania na cele mieszkalne. Wynajem lokali objęty jest regulaminem składania wniosków według określonego wzoru celem ustawienia kolejności na liście przydziału lokali przez specjalnie powołaną komisję. Przy składaniu wniosków pobierana jest opłata manipulacyjna.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 w/w ustawy), natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 w/w ustawy).

Stwierdzić należy, że każde świadczenie polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu, które nie może być zakwalifikowane jako dostawa towarów jest usługą. Zatem opodatkowaniu podlegać będą czynności podejmowane w zamian za opłatę manipulacyjną. Opłata ta nie ma wpływu i nie jest związana z ceną usługi wynajmu, ponieważ nie stanowi efektu jej świadczenia.

Stosownie do treści art. 8 ust. 3 w/w ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Wskazać przy tym należy, iż to podatnik zobowiązany jest do prawidłowego zakwalifikowania świadczonej usługi, zaś w wypadku trudności z ustaleniem właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się do odpowiedniego organu statystycznego.

Na podstawie art. 41 ust. 1 i 2 w/w ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 w/w ustawy, zwalnia się od podatku m.in. usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

Ze względu na to, że czynność rozpatrzenia wniosku za opłatą nie została wymieniona jako zwolniona z opodatkowania lub podlegająca opodatkowaniu obniżoną stawką podatku, będzie podlegać opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.