Czy wypłacanie premii pieniężnej stanowi dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT?
Czy otrzymanie premii pieniężnej podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Sygnatura: D6/443-26/2005

Hasła tematyczne: czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, premia pieniężna

Kategoria:

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.03.2005 r. wpłynął wniosek Podatnika z dn. 10.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży leków i środków farmaceutycznych. W związku z prowadzoną działalnością spółka otrzymuje premie pieniężne od hurtowni farmaceutycznych z tytułu nabyć określonej ilości towarów w określonym czasie (okres miesięczny) i dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy. Otrzymywane premie nie są związane z żadną konkretną dostawą, ich wysokość uzależniona jest od wysokości obrotu w danym okresie, nie wpływają na cenę towaru. Wypłacona spółce premia pieniężna jest dokumentowana notą księgową bez naliczania podatku VAT.

Zapytanie dotyczy: Czy wypłacanie premii pieniężnej stanowi dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT? Czy otrzymanie premii pieniężnej podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Podatnika: Premia pieniężna, której wysokość uzależniona jest od wysokości obrotu realizowanego w danym okresie pozostaje bez wpływu na cenę towaru, należy ją traktować jako upust cenowy, gdyż nie wpływa na pomniejszenie obrotu i opodatkowania podatkiem VAT. Tego rodzaju wypłata premii nie została wymieniona w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Pieniądz nie jest towarem stąd otrzymanie premii pieniężnej nie podlega przepisom dotyczącym podatku od towarów i usług. Wiąże się to z faktem, iż premii nie można uznać za towar na podstawie art. 7 w/w ustawy. Wypłacanie premii pieniężnej nie stanowi dostawy towarów opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 w/w ustawy – towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W sytuacji, w której podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też wykonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, a premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą , należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz zapytanie podatnika stwierdzić należy, że wypłacanie premii nie stanowi dostawy towarów natomiast otrzymywana premia pieniężna nie związana z żadną konkretną dostawą towarów oraz nie wpływająca na cenę towarów stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek właściwych dla usługi świadczonej przez spółkę.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.