Czy umowa pożyczki zawarta na terytorium Niemiec, dokonana pomiędzy firmą niemiecką, a osobą fizyczną zam. w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przedmiot pożyczki w momencie dokonania tej umowy znajduje si


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Sygnatura: GM/436/11/05

Hasła tematyczne: pieniądze, podatek od czynności cywilnoprawnych, pożyczka

Kategoria:

Pismem z dnia 30 czerwca 2005 r. podatnik zwrócił się z prośbą o wykładnię przepisów prawa podatkowego dotyczącego umowy pożyczki środków płatniczych w sytuacji podpisania umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem podatnika czynność ta nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 )podlegają podatkowi czynności, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Reczypospolitej Polskiej, co w opisanej sytuacji nie miało miejsca.

Tak więc na podstawie dyspozycji w/w art.1 ust. 4 pkt 2 tejże ustawy organ podatkowy podziela stanowisko podatnika, że w/w czynność cywilnoprawna – w aktualnie obowiązującym stanie prawnym oraz przedstawionym stanie faktycznym nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych .