Czy od opłat czynszowych pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową od swoich członków z tytułu wykonywanej usługi zarządzania nieruchomościami – garażami należy, w świetle obowiązujących przepisów, doliczać podatek VAT w wysokości sta


Autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Sygnatura: PP2-2-443-37/05

Hasła tematyczne: spółdzielnie mieszkaniowe, stawki podatku, garaż, opłata czynszowa

Kategoria:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 czerwca 2005 r. (wpływ do tut. Organu dnia 17 czerwca 2005 r.) Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "…" z siedzibą w … o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

uznaję za prawidłowe stanowisko Podatnika, że:

-wykonywane przez spółdzielnię mieszkaniową, na rzecz swoich członków, usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi – garażami, za które są pobierane opłaty podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),

-podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu, ustalone metodą kalkulacyjną podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia do pobieranej opłaty czynszowej z tytułu wykonywanej usługi zarządu nieruchomościami niemieszkalnymi – garażami dolicza podatek VAT, również, jeżeli dotyczy to garaży, dla których zostały ustanowione spółdzielcze prawa do lokali. Nie ma znaczenia fakt, czy prawo to zostało ustanowione jako samodzielne, czy łącznie z prawem do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielnia pobiera także podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu, ustalone metodą kalkulacyjną naliczając podatek od towarów i usług w wysokości 22%.

Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami: cyt…"Czy od opłat czynszowych pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową od swoich członków z tytułu wykonywanej usługi zarządzania nieruchomościami – garażami należy, w świetle obowiązujących przepisów, doliczać podatek VAT w wysokości stawki podstawowej ?" oraz cyt…"czy podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu, ustalone metodą kalkulacyjną podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości stawki podstawowej ?"

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że przyjęte zasady opodatkowania usług zarządzania lokalami niemieszkalnymi, w tym garażami są prawidłowe oraz że cyt…"ze względu na przyjęty sposób kalkulacyjnego obciążenia podatkiem gruntowym i od nieruchomości oraz opłatą z tytułu wieczystego użytkowania gruntów, należy do tych składników opłat doliczać podatek VAT".

Tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.).

W myśl art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, nieruchomości wspólnych i nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali i nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach jak członkowie spółdzielni. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali niebędący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 2 wskazanej ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Z powołanych przepisów ustawy o własności lokali jasno wynika, co należy rozumieć przez pojęcie lokal (mieszkalny, na cele inne niż mieszkalne). Garaż nie stanowi lokalu mieszkalnego ani też pomieszczenia pomocniczego służącego do zaspakajania potrzeb mieszkaniowych. Natomiast może on przynależeć do lokalu. Nie zmienia to jednak jego funkcji jako pomieszczenia które nie służy zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych.

W związku z powyższym wykonywane przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz swoich członków usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi – garażami, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W kwestii drugiego pytania Podatnika cyt…"czy podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu, ustalone metodą kalkulacyjną, podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT w wysokości stawki podstawowej"? tut. Organ podatkowy wyjaśnia.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie zaś do postanowień wynikających z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 do 22, art. 30 do 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego – garażu jest ściśle związana ze świadczoną przez Spółdzielnię usługą (w rozumieniu powołanej ustawy o VAT) i jest dla Spółdzielni częścią należności otrzymywanej z tytułu świadczenia na rzecz posiadaczy tych praw czynności, a więc z tytułu świadczenia usługi. W konsekwencji zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wg. stawki 22%.

Reasumując należy stwierdzić, iż niezależnie od tego, czy kwoty podatku gruntowego i od nieruchomości oraz opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty czynszowej związanej z posiadaniem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub garażu zostały wyodrębnione na przedmiotowej fakturze, czy też stanowić będą element kalkulacyjny wartości usługi, zawsze są należnością z tytułu odpłatnego świadczenia na rzecz członków Spółdzielni, w rozumieniu powoływanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.