Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym w 2005r. Podatnik został oddelegowany przez przedsiębiorstwa, w których był zatrudniony, do pracy we Francji. Przedsiębiorstwa te mają swoje siedziby w Warszawie. Za wykonywaną pracę otrzymywa


Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Sygnatura: 1425/032/415/14/06/MJ

Hasła tematyczne: opodatkowanie dochodu, korekta zeznania, zeznanie podatkowe, podatek dochodowy od osób fizycznych, dochody uzyskiwane za granicą

Kategoria:

W dniu 28.04.2006r. złożył Pan wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym w 2005r. został Pan oddelegowany przez przedsiębiorstwa, w których był Pan zatrudniony, do pracy we Francji. Przedsiębiorstwa te mają swoje siedziby w Warszawie. Za wykonywaną pracę otrzymywał Pan wynagrodzenie w walucie EUR. Dla potwierdzenia okresów zatrudnienia, osiągniętych dochodów i potrąconych zaliczek na podatek dochodowy otrzymał Pan z każdej z firm, w której był Pan zatrudniony, informację PIT-11. Jak pisze Pan w złożonym wniosku, z informacji tych nie wynika jednoznacznie, że są to dochody osiągnięte za granicą. Jednocześnie wyjaśnia Pan, że z uzyskanych w 2005r. dochodów rozliczył się Pan w tutejszym Urzędzie Skarbowym składając zeznanie podatkowe na druku PIT-37, traktując uzyskane dochody jako krajowe.Uważa Pan jednak, że za 2005r. powinien Pan dokonać korekty zeznania podatkowego na druku PIT-36 oraz skorzystać z odliczeń przysługujących dochodom zagranicznym, a w konsekwencji otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowegow Radomiu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje:Z Pana wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego wynika, iż pozostaje Pan w stosunku pracy z osobą mającą w Polsce stałą siedzibę.W tym przypadku pracodawca polski jako płatnik ma obowiązek pobrać przy wypłacie wynagrodzeń zaliczki na podatek dochodowy według zasad ogólnie obowiązujących, a jeśli są spełnione warunki określone w art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) – dokonać rozliczenia rocznego.Jeśli nie są spełnione warunki dla dokonania rocznego rozliczenia, pracodawca jest obowiązany na mocy art. 39 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do sporządzenia informacji PIT-11 o wypłaconych wynagrodzeniach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.Z pisma Pana wynika, że otrzymał Pan informacje PIT-11 ze swoich zakładów pracy, co oznacza, że w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowy z dnia 20 czerwca 1975r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1977r., Nr 1, poz. 5) polskie zakłady pracy, będąc płatnikiem Pana wynagrodzeń, obowiązane były do poboru zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z art. 31 w/w ustawy o podatku dochodowym.Oznacza to, że wypłacone Panu wynagrodzenie za pracę wykonywaną za granicą (tj. we Francji) zgodnie z umową z dnia 20 czerwca 1975r. zawartą między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, nie podlega opodatkowaniu w państwie, w którym była wykonywana praca. Dochód z tego tytułu nie może stanowić więc dochodu zagranicznego, jak Pan sugeruje w złożonym wniosku. W związku z tym do uzyskanych przez Pana w 2005r. dochodów nie może być zastosowana metoda rozliczenia podatku dochodowego za 2005r. zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu dochodów przewidziana w umowie z dnia 20 czerwca 1975r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku .Konsekwencją powyższego jest obowiązek złożenia zeznania podatkowego za 2005r. w podatku dochodowym od osób fizycznych w formie PIT-37, a nie PIT-36.

Zatem w ocenie tutejszego Urzędu Skarbowego uzyskany przez Pana zgodnie informacjami PIT-11 dochód za 2005r. należy wykazać stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) w zeznaniu podatkowym za 2005r. i rozliczyć podatek dochodowy według skali (art. 27 w/w ustawy o podatku dochodowym) traktując go jako dochód krajowy na druku PIT-37. Zgodnie z art. 45 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. W Pana przypadku nie istnieje możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego za 2005r. na druku PIT-36.W ocenie tutejszego Urzędu Skarbowego bowiem prawidłowo wybrał Pan do dokonania swojego rozliczenia podatkowego za 2005r. druk PIT-37, traktując uzyskane dochody jako krajowe zgodnie z z otrzymanymi przez Pana od płatników za 2005r. informacjami PIT-11 o uzyskanych dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Potwierdzeniem stanowiska tutejszego Urzędu Skarbowego są uregulowania zawarte w art. 15 ust. 2 w/w umowy z dnia 20 czerwca 1975r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, zgodnie z którym dochód opodatkowany jest tylko w Polsce, gdy są spełnione następujące warunki:a) odbiorca przebywa w drugim Państwie podczas jednego lub kilku okresów, nie przekraczających łącznie 183 dni w danym roku podatkowym,b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby,c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.Wobec tego stanowisko Pana zawarte w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.Podstawą do rozpatrzenia wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego jest stan faktyczny zawarty w tym wniosku i własne stanowisko Podatnika. Załączniki do wniosku nie podlegają badaniu. Zatem przedłożone przez Pana wraz z wnioskiem załączniki nie były przedmiotem analizy tut. Urzędu Skarbowego.