II SA/Go 817/09 – Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp.


Sygnatura:
6013 Przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Data:
2009-10-13
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Michał Ruszyński /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie WIkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi S.S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […]r. nr […] w przedmiocie nakazania przywrócenia do stanu poprzedniego części obiektu budowlanego postanawia odrzucić skargę.
Uzasadnienie: W dniu 13 października 2009r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. wpłynęła skarga S.S., działającej przez pełnomocnika A.S., na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] sierpnia 2009r. nr […] w przedmiocie nakazania przywrócenia do stanu poprzedniego części obiektu budowlanego. Decyzja ta została skutecznie doręczona pełnomocnikowi skarżącej w dniu 24 sierpnia 2009r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Przed przystąpieniem do badania merytorycznej zasadności skargi, konieczne jest sprawdzenie, czy spełnia ona wszelkie wymogi formalne, w tym, czy została wniesiona w terminie wskazanym przez ustawę z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) -zwanej dalej p.p.s.a.
Zgodnie z przepisem art. 53 § 1 tejże ustawy skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach administracyjnych niniejszej sprawy wynika, iż zaskarżona przez S.S. decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] sierpnia 2009r. nr […] została doręczona A.S. -pełnomocnikowi działającemu w imieniu skarżącej w postępowaniu administracyjnym, w dniu 24 sierpnia 2009r, zatem termin trzydziestu dni, w którym skarżąca mogła złożyć na nią skargę do Sądu upłynął w dniu 23 września 2009r.
Zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma (skargi) w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Data wskazana na stemplu pocztowym umieszczonym na kopercie, w której pełnomocnik skarżącej przesłał skargę potwierdza, że została ona nadana na poczcie w dniu 24 września 2009r. (k – 4), a zatem – w świetle powyższego przepisu -jeden dzień po upływie ustawowego terminu.
Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że skarga do Sądu została wniesiona z naruszeniem ustawowego terminu.
Z tych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Uzasadnienie wyroku