VIII SO/Wa 10/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
645 Sprawy nieobjęte symbolami podstawowymi 601 644 oraz od 646-652
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-10-13
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Przyznano prawo pomocy w całości
Sędziowie:
Monika Kramek /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – Monika Kramek po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku K.R. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi K.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w […] w przedmiocie określenia opłaty targowej postanawia: przyznać prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych
Uzasadnienie: Wnioskiem z dnia […] listopada 2008 r. K.R. wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie z jej skarg na […] decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w […] w przedmiocie określenia wysokości opłaty targowej.
W uzasadnieniu wniosku podała, że we wspólnym gospodarstwie domowym pozostaje z bezrobotnym mężem i bezrobotnym synem. Źródłem utrzymania rodziny jest emerytura skarżącej w wysokości […]zł brutto. Mąż skarżącej nie posiada prawa do zasiłku, natomiast syn otrzymuje zasiłek w najniższym wymiarze.
Mając powyższe na uwadze zważono, co następuje:
Na wstępie wskazać należy, że w myśl art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Zgodnie zaś z art. 245 § 1 – 3 powołanej ustawy prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 246 § 1 pkt 1 i 2).
Mając na uwadze wyjaśnienia skarżącej uznać należy, że jej wniosek zasługuje na uwzględnienie. Skarżąca uzyskuje wprawdzie stały dochód z tytułu emerytury jednakże jest on niewielki, zaś pozostali członkowie rodziny są osobami bezrobotnymi. Ponadto postanowieniem z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawach o sygn. akt VIII SA/Wa 646-666/07 przyznano skarżącej prawo pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych, a opisana aktualnie sytuacja rodzinna i materialna nie uległa zmianie.
Jednocześnie zauważyć należy, że z akt sprawy wynika, iż na skarżącej będzie ciążył obowiązek uiszczenia wpisów w […] sprawach (tyle bowiem decyzji SKO skarżąca uczyniła przedmiotem skargi) na łączna kwotę […] zł. W związku z powyższym oceniając jej zdolności płatnicze pod uwagę należało wziąć generalną kwotę, która obowiązana będzie uiścić.
Z wyżej wymienionych względów uznano, że skarżąca nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania bez uszczerbku w utrzymaniu koniecznym siebie i rodziny.
W tej sytuacji w oparciu o powołane wyżej przepisy oraz art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowiono, jak w sentencji.

Uzasadnienie wyroku