Sygnatura:
6550
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Data:
2009-06-04
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Barbara Mleczko-Jabłońska /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Mleczko-Jabłońska po rozpoznaniu w dniu 12 sierpnia 2009r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi "P." spółka z. o. o. z siedzibą w S. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia […] grudnia 2008r. nr […] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w pomniejszonej wysokości. postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie: W dniu […] stycznia 2009r. (data stempla pocztowego – k. 33 akt sądowych) spółka "P." z siedzibą w S. wniosła za pośrednictwem organu skargę na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z […] grudnia 2008r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w pomniejszonej wysokości.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach administracyjnych sprawy wynika, że ww. decyzja została doręczona pełnomocnikowi skarżącej spółki radcy prawnemu A. S. w dniu 23 grudnia 2008r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej p.p.s.a. – sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Zgodnie z art. 53 § 1 p.p.s.a., skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Termin na wniesienie skargi jest zachowany, jeżeli pismo strony, przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zaskarżonej decyzji wniesiono – za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone orzeczenie – do sądu przez osobiste złożenie skargi lub oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym czy też w polskim urzędzie konsularnym (art. 83 § 3 p.p.s.a).
Zatem skutek wniesienia pisma do sądu wywołuje oddanie go w polskim urzędzie pocztowym pod warunkiem, że jest zachowany termin. Zatem data wniesienia pisma do sądu wynika z dowodu nadania przesyłki pocztowej oraz pieczęci Urzędu Pocztowego z datą na kopercie, w której skargę przesłano.
W niniejszej sprawie ostatni dzień tego terminu, liczonego od dnia 23 grudnia 2008r. (z uwzględnieniem dyspozycji art. 83 § 2 p.p.s.a.) upłynął z dniem 22 stycznia 2009r., a zatem skarga została wniesiona po upływie ustawowego terminu.
Skarżąca spółka nie wykazała, iż skarga została nadana przed upływem ustawowego terminu do jej wniesienia. Przedstawione przez spółkę pismem z 7 lipca 2009r. oświadczenie o wysłaniu skargi przez pracownika spółki oraz kserokopia strony z książki ewidencji korespondencji spółki nie potwierdzają nadania skargi w dniu 22 stycznia 2009r. Takim bezspornym dowodem może być dowód nadania przesyłki pocztowej, jednak w przedmiotowej sprawie skarga została nadana listem zwykłym w Urzędzie Pocztowym S. […] w dniu 23 stycznia 2009r.
W związku z powyższym, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. orzeczono, jak w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku