Sygnatura:
6019 Inne, o symbolu podstawowym 601
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-01-16
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Treść wyniku:
Odrzucono sprzeciw
Sędziowie:
Elżbieta Kaznowska /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi O.P. na decyzję Wojewody […] z dnia […] nr […] w przedmiocie sprzeciwu od zgłoszenia robót budowlanych w kwestii sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego z dnia 1 października 2009 r. umarzającego postępowanie administracyjne w zakresie wniosku skarżącej o zwolnienie od kosztów sądowych oraz oddalającego wniosek o przyznanie prawa pomocy w pozostałym zakresie. p o s t a n a w i a: odrzucić sprzeciw
Uzasadnienie: Zaskarżonym postanowieniem z dnia 1 października 2009 r. referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach umorzył postępowanie administracyjne w zakresie wniosku skarżącej o zwolnienie od kosztów sądowych oraz oddalił wniosek o przyznanie prawa pomocy w pozostałym zakresie. Odpis powyższego postanowienia został doręczony O.P. w dniu […] wraz z pouczeniem o sposobie i terminie wniesienia sprzeciwu oraz skutkach wniesienia sprzeciwu po upływie ustawowego terminu. W dniu […] (data nadania przesyłki w Urzędzie Pocztowym) skarżąca wniosła sprzeciw od wskazanego powyżej orzeczenia referendarza sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej p.p.s.a., od zarządzeń i postanowień referendarza sądowego, wydanych w przedmiocie prawa pomocy strona może wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Stosownie zaś do art. 259 § 2 p.p.s.a. sprzeciw wniesiony po terminie podlega odrzuceniu na posiedzeniu niejawnym. Zachowanie siedmiodniowego terminu do wniesienia sprzeciwu jest zatem warunkiem formalnym skuteczności jego złożenia.
Z akt sprawy wynika, że odpis postanowienia referendarza sądowego z dnia 1 października 2009 r. został doręczony skarżącej O.P. w dniu […]. Zatem sprzeciw od powyższego orzeczenia należało złożyć najpóźniej w dniu […], czyli w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu postanowienia stronie. Niezachowanie przez stronę powyższego terminu (sprzeciw wniesiono dopiero w dniu […]) uniemożliwia Sądowi merytoryczne ustosunkowanie się do jego treści.
W związku z powyższym Wojewódzki Sąd Administracyjny zobligowany był, na podstawie art. 259 § 2 p.p.s.a, do odrzucenia sprzeciwu skarżącej jako spóźnionego.
Na marginesie należy wskazać, że zawarty w piśmie z dnia […] wniosek o sprostowanie uzasadnienia wyroku z dnia 3 sierpnia 2009 r. Sąd rozpozna po zakończeniu postępowania związanego z prawem pomocy.
Uzasadnienie wyroku