II SA/Go 789/09 – Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp.


Sygnatura:
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-09-30
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Joanna Brzezińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Brzezińska po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skarg A.M. i S.M. na postanowienie Wojewody z dnia […] r. nr […] w przedmiocie zawieszenia postępowania postanawia: odrzucić skargi.
Uzasadnienie: Pismem z dnia […] września 2009r. A.M. i S.M. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp., postanowienie Wojewody z dnia […] sierpnia 2009 r., nr […] uchylające postanowienie Starosty z dnia […] lipca 2009r. ([…]) w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania części poddasza na cele mieszkalne w budynku przy ul. […].
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skargi należało odrzucić.
Przepis art. 219 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, póz. 1270, z późn.zm.), zwanej dalej w skrócie "p.p.s.a.", stanowi, że opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. W myśl przepisu art. 220 § 1 cytowanej ustawy, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Zgodnie z przepisami art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału II z dnia 6 października 2009r. wezwano skarżących do uiszczenia solidarnie wpisu od skargi w wysokości 100 zł w terminie 7 dni od doręczenia wezwania oraz pouczono, że nieuiszczenie wpisu w tym terminie spowoduje odrzucenie skarg.
Ponadto zgodnie z przepisem art. 57 § 1 p.p.s.a. skarga do sądu administracyjnego powinna czynić zadość wszystkim wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać:
1) wskazanie zaskarżonej decyzji, postanowienia, innego aktu lub czynności;
2) oznaczenie organu, którego działania lub bezczynności skarga dotyczy;
3) określenie naruszenia prawa lub interesu prawnego.
Wśród wymogów każdego pisma w postępowaniu sądowym, ustawodawca w art. 47 § 1 ww. ustawy wskazał także konieczność dołączenia do niego odpisów i odpisów
załączników dla doręczenia ich innym stronom i uczestnikom postępowania (art. 12 p.p.s.a.). Zgodnie z przepisem art. 49 § 1 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a. ustawy jeżeli skarga nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jej uzupełnienie w terminie siedmiu dni, pod rygorem jej odrzucenia. Jeżeli w wyznaczonym terminie strona nie uzupełni braków formalnych skargi, sąd odrzuca skargę (art. 58 § 1 pkt 3 P.p.s.a.). Z akt sprawy wynika, iż skargi A.M. i S.M. z dnia […] września 2009r., z powodu niedołączenia do nich odpisów dla doręczenia stronom postępowania (uczestnikom postępowania: Zakładowi Administracji Mieniem Komunalnym, M.W. oraz Gminie), nie mogły otrzymać dalszego biegu. Wszelkie pisma procesowe, w szczególności skargę, sąd zobowiązany jest doręczyć innym stronom i uczestnikom postępowania, aby umożliwić im czynny udział postępowaniu sadowym i obronę ich praw.
Wobec powyższego zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II z dnia 6 października 2009r. wezwano skarżących do uzupełnienia braków formalnych skarg poprzez nadesłanie 3 egzemplarzy odpisów skarg poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych – w terminie 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skarg.
Powyższe wezwania Sądu prawidłowo doręczono stronie skarżącej przez pocztę w dniu 19 października 2009r. (zwrotne potwierdzenia odbioru k. 19 i 20), zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi oraz uzupełniania braku formalnego upływał z dniem 26 października 2009r.
Na podstawie akt sprawy Sąd ustalił, iż powyższe wezwania pozostały bezskuteczne. Skarżący nie przedłożyli bowiem w wyznaczonym przez Sąd terminie odpisów skarg, nie uiścili należnego wpisu od skarg, ani też nie złożyli wniosku o zwolnienie z obowiązku jego ponoszenia.
W tych okolicznościach Sąd, na podstawie przepisu art. 220 § 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obowiązany był skargi odrzucić.

Uzasadnienie wyroku