I OZ 800/09 – Postanowienie NSA


Sygnatura:
6191 Żołnierze zawodowi
Hasła tematyczne:
Wstrzymanie wykonania aktu
Sygn. powiązane: II SA/Wa 967/09
Skarżony organ:
Minister Obrony Narodowej
Data:
2009-08-03
Sąd:
Naczelny Sąd Administracyjny
Treść wyniku:
Oddalono zażalenie
Sędziowie:
Ewa Dzbeńska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia L. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 967/09 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia […] kwietnia 2009 r. Nr […] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji stwierdzającej nieważność decyzji w sprawie przyznania dodatku za długoletnią służbę wojskową postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie: Zaskarżonym postanowieniem z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 967/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia […] kwietnia 2009 r., Nr […] utrzymującej w mocy decyzję odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji Dowódcy Sił Powietrznych z dnia […] stycznia 2006r. w sprawie przyznania skarżącemu L. S. dodatku za długoletnią służbę wojskową w wysokości 20% kwoty należnego uposażenia zasadniczego.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd I instancji wskazał, że skarżący w treści skargi podniósł tylko zarzuty dotyczące zaskarżonej decyzji, natomiast nie przedstawił argumentów przemawiających za wstrzymaniem wykonania decyzji będącej przedmiotem skargi. Skoro zatem skarżący nie wykazał, iż zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, brak było podstaw do uwzględnienia wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
Na powyższe postanowienie skarżący L. S. złożył zażalenie, podnosząc, że wskutek wykonania zaskarżonej decyzji poniesie znaczną szkodę, gdyż zmniejszeniu ulegnie jego świadczenie emerytalne poprzez zmniejszenie podstawy jego wymiaru. Skarżący podniósł też, iż decyzja przyznająca dodatek za długoletnią służbę wywołała nieodwracalne skutki prawne, zaś takich skutków nie wywołała decyzja będąca przedmiotem skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu, jeżeli w wyniku jego wykonania zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu służy zapobieżeniu wyrządzenia znacznej szkody lub możliwości powstania skutków trudnych do odwrócenia, gdyby okazało się, że w wyniku uwzględnienia skargi ten akt zostanie wyeliminowany z obrotu prawnego.
Skarżący w żaden sposób nie wykazał, iż skutki takie mogą wystąpić, bowiem wniosek zawarty w skardze nie zawiera jakichkolwiek twierdzeń o faktach łączących się z potencjalnymi skutkami "wykonania" decyzji odmawiającej stwierdzenia nieważności decyzji stwierdzającej nieważności decyzji o przyznaniu dodatku za długoletnią służbę. Naczelny Sąd Administracyjny nie odnalazł w treści tej skargi, aby skarżący zawarł w niej "krótkie, rzeczowe i syntetyczne uzasadnienie swojego wniosku w skardze", jak to podnosi w zażaleniu.
Należy również zauważyć, że trudno doszukiwać się z urzędu możliwości zaistnienia bezpośrednich skutków w rozumieniu powołanego przepisu w związku z charakterem prawnym decyzji o odmowie stwierdzenia nieważności innej decyzji administracyjnej. Decyzja odmawiająca stwierdzenia nieważności innej decyzji administracyjnej nie nadaje się bowiem do wykonania. Skutki związane z wykonaniem decyzji zapadłych w sprawie dotyczącej skarżącego ograniczają się w istocie do decyzji Dowódcy Sił Powietrznych z dnia […] stycznia 2006 r. w sprawie przyznania dodatku za długoletnią służbę wojskową, a nie decyzji zapadłej w nadzwyczajnym postępowaniu administracyjnym, objętej skargą inicjującą toczące się obecnie postępowanie sądowoadministracyjne.
Z powyższych przyczyn orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Uzasadnienie wyroku