IV SA/Wa 1382/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6150 Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
6391 Skargi na uchwały rady gminy w przedmiocie … (art. 100 i 101a ustawy o samorządzie gminnym)
Hasła tematyczne:
Zagospodarowanie przestrzenne
Skarżony organ:
Rada Gminy
Data:
2009-08-25
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Otylia Wierzbicka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA – Otylia Wierzbicka po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. M. na uchwałę Rady Gminy R. z dnia […] kwietnia 2009 r., nr […] w przedmiocie rozpatrzenia zarzutu do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia odrzucić skargę.
Uzasadnienie: Uchwałą z dnia […] kwietnia 2009 r., nr […] Rada Gminy R. w części odrzuciła, a w części uwzględniła zarzut wniesiony przez B. W. i T. W. do projektu "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi: J., F., F., F., P. i L. w gminie R.".
W dniu 10 lipca 2009 r. Rada Gminy R. przekazała w trybie art. 54 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) pismo H. M. i innych mieszkańców F. z dnia 24 czerwca 2009 r. (podpisane przez H. M. i 16 innych osób) skierowane do Wójta Gminy R., które przez organ zostało zakwalifikowane jako skarga na uchwałę z dnia […] kwietnia 2009 r. nr […].
Sąd zwrócił przedmiotowe pismo wraz z aktami sprawy organowi podnosząc, iż z jego treści nie wynika, że zostało skierowane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Przy piśmie z dnia 18 sierpnia 2009 r. organ ponownie przesłał do Sądu omawiane pismo wraz z aktami sprawy oraz odpowiedzią na skargę wyjaśniając, iż H. M. w piśmie z dnia 14 sierpnia 2009 r. oświadczyła, iż pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. stanowi skargę na uchwałę nr […] skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W związku z powyższym zarządzeniem z dnia 26 sierpnia 2009 r. H. M. została wezwana do sprecyzowania skargi poprzez wyraźne wskazanie, kto wraz z nią złożył skargę na uchwałę Rady Gminy R. z dnia […] kwietnia 2009 r. oraz czy w niniejszej sprawie występuje jako pełnomocnik pozostałych skarżących – jeżeli tak winna przedstawić stosowne pełnomocnictwo.
Skarżąca w wyznaczonym terminie (7 dni od dnia otrzymania wezwania) nie nadesłała żądanych informacji.
Zarządzeniem z dnia 6 października Sąd wezwał B. W. i T. W., których podpisy widniały pod pismem z dnia 24 czerwca 2009 r., do wyjaśnienia, czy pismo to stanowi ich skargę na uchwałę Rady Gminy R. z dnia […] kwietnia 2009 r. Zostali oni jednocześnie poinformowani, iż w związku z tym, że przedmiotowa uchwała dotyczy złożonego przez nich zarzutu, tylko oni są uprawnieni do wniesienia skargi na tę uchwałę.
W piśmie z dnia 26 października 2009 r. B. W. i T. W. poinformowali, iż pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. skierowane do Wójta Gminy R., nie stanowi ich skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę Rady Gminy R. z dnia […] kwietnia 2009 r. nr […].
W związku z powyższym Sąd uznał, iż w niniejszej sprawie skarżącą jest jedynie H. M. (pkt 2 zarządzenia z dnia 12 listopada 2009 r.)
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Podstawę rozpoznania skargi w niniejszej sprawie stanowią przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, co wynika z art. 85 ust. 2 obecnie obowiązującej ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), zgodnie z którym jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym podjęto uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu oraz zawiadomiono o terminie wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu, dalsze czynności w postępowaniu planistycznym prowadzone są na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j.: Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zm.).
Stosownie do treści art. 24 omawianej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, każdy podmiot, którego interes prawny bądź uprawnienie naruszały zapisy projektu planu może wnieść zarzut do przedmiotowego projektu.
O uwzględnieniu lub odrzuceniu zarzutu rozstrzyga rada gminy w drodze uchwały, zaś skarga do sądu administracyjnego przysługuje wyłącznie na uchwałę odrzucającą zarzut (art. 24 ust. 3 i 4 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym).
W rozpatrywanej sprawie H. M. wniosła skargę na uchwałę Rady Gminy R. z dnia z dnia […] kwietnia 2009 r. nr […]. Uchwała ta w części odrzucała, a w części uwzględniała zarzut B. W. i T. W. wniesiony w piśmie z dnia 26 września 2009 r. do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wsi: J., F., F., F., P. i L. w gminie R. Jak wynika z akt sprawy, uchwała ta odnosiła się do ustaleń planu co do działki nr ew. […] stanowiącej według ewidencji gruntów własność B. W. i została skierowana wyłącznie do B. i T. W. W tej sytuacji tylko B. W. i T. W. posiadają uprawnienie do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na przedmiotową uchwałę. Natomiast H. M. nie posiada legitymacji skargowej w niniejszej sprawie, a zatem jej skarga na uchwałę Rady Gminy R. z dnia […] kwietnia 2009 r. odrzucającą w części zarzut B. i T. W. jest niedopuszczalna.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji.

Uzasadnienie wyroku