I SA/Kr 1549/05 – Postanowienie WSA w Krakowie


Sygnatura:
6117 Ulgi płatnicze (umorzenie, odroczenie, rozłożenie na raty itp.)
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Izba Skarbowa
Data:
2005-12-01
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Treść wyniku:
zwolniono od kosztów i ustanowiono adwokata
Sędziowie:
Urszula Zięba /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sad administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Urszula Zięba po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w sprawie ze skargi L. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 26 października 2005 r. nr […] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 i 2001 r. postanawia: I zwolnić skarżącego od kosztów sądowych, II ustanowić dla skarżącego adwokata, którego wyznaczy Okręgowa Rada Adwokacka.
Uzasadnienie: Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynął wniosek skarżącego L. O. o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata lub radcy prawnego w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 26 października 2005 r. nr […] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 i 2001 r.
Skarżący uzasadnił żądanie przyznania prawa pomocy w całości tym, że nie jest on w stanie ponieść kosztów sądowych, ponieważ znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Wskazał, iż wraz z żoną prowadzi gospodarstwo domowe, wychowując dwie córki. Oboje z żoną nie pracują i nie prowadzą działalności gospodarczej. Jedyny dochód uzyskiwany przez skarżącego to czynsz z tytułu dzierżawy nieruchomości w kwocie 1400 zł miesięcznie. Wnioskodawca zaznaczył ponadto, iż nie posiada żadnych oszczędności, kosztowności ani przedmiotów wartościowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 245 § 1 i § 2 ustawy z dnia z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako "p.p.s.a."), prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub doradcy podatkowego. Stosownie do treści art. 246 § 1 przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, zaś przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym następuje, gdy strona wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, iż istnieją podstawy do uwzględnienia wniosku skarżącego o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Skarżący wykazał, że jego sytuacja majątkowa i rodzinna jest na tyle trudna, że nie jest w stanie bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania.
Sąd uznał, że przedstawiona przez skarżącego sytuacja w sposób wystarczający obrazuje jego położenie materialne i bytowe. Ponadto zważywszy na treść i formę kierowanej do sądu korespondencji Sąd uznał, że skarżący nie jest w stanie prowadzić swoich spraw i nie ma należytego rozeznania w swojej sytuacji procesowej dlatego też zasadnym było ustanowienie dla skarżącego pełnomocnika profesjonalnego.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie działając na podstawie przepisu art. 245 § 1 i § 2 oraz art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Uzasadnienie wyroku