Sygnatura:
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części, wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne:
Wstrzymanie wykonania aktu
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-09-07
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Oddalono wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji
Sędziowie:
Mirosława Kowalska /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący – Sędzia WSA Mirosława Kowalska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. K. na decyzję Wojewody […] z dnia […] lipca 2009 r. nr […] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: oddalić wniosek E. K. o wstrzymanie wykonania decyzji Wojewody […] z dnia […] lipca 2009 r. nr […].
Uzasadnienie: Zgodnie z art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej p.p.s.a. – sąd może na wniosek skarżącego wstrzymać wykonanie zaskarżonego aktu lub czynności, jeśli w wyniku ich wykonania zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
W niniejszej sprawie zaskarżona została decyzja Wojewody […] utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta […] zatwierdzającą projekt budowlany i zezwalającą na rozbudowę istniejącej hurtowni zoologicznej o część magazynową przy ul. […] w W..
Skarżąca – E. K. – w skardze do Sądu wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Wskazała, że zrealizowanie ww. rozbudowy uniemożliwi przeprowadzenia urządzeń przesyłowych do działek stanowiących jej własność tj. do działek […].
Wojewódzki Sad Administracyjny zważył, co następuje.
Sąd rozpatrując wniosek o wstrzymanie zaskarżonej decyzji bada, czy w sprawie pojawiły się okoliczności, które stanowiłyby przesłanki opisane w art. 61 § 3 ww. ustawy, tj. czy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Tylko możliwość pojawienia się tych przesłanek może skutkować zastosowaniem zawnioskowanej instytucji. Uprawdopodobnienie okoliczności przemawiających za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji spoczywa na stronie skarżącej.
Analizując, czy w sprawie występują ustawowe przesłanki uzasadniające zastosowanie instytucji wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Sąd stwierdza, że nie dopatrzył się ich zaistnienia. Sam fakt wydania pozwolenia na budowę nie może stanowić przesłanki uzasadniającej wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, gdyż ze swej natury decyzje dotyczące pozwolenia na budowę zmieniają stan rzeczy i mogą spowodować powstanie trudnych do odwrócenia skutków, jednakże skutki te należy szczegółowo uzasadnić oraz wykazać wystąpienie ich w stosunku do składającego dany wniosek. Takich argumentów skarżąca w kontekście powołanych okoliczności nie podała.
Należy również wskazać, że ryzyko prowadzenia robót budowlanych w sytuacji złożenia skargi na decyzję dotycząca pozwolenia na budowę, spoczywa na inwestorze, prowadzi on bowiem swoją inwestycję w sytuacji niepewnej jaką jest możliwość uchylenia decyzji przez Sąd. Ponadto ewentualne wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji może ugodzić w inwestora powodując opóźnienia w pracach, a co za tym idzie spowodować straty finansowe.
Odnosząc się do argumentów wskazanych w skardze należy wskazać, że nie mogą one mieć wpływu na obecną sytuację. Dotyczą zdarzeń przyszłych i ewentualnych. Należy również wskazać, że organ II instancji odniósł się do nich na etapie postępowania administracyjnego i nie stwierdził by przedmiotowa rozbudowa uniemożliwiała doprowadzenie w przyszłości mediów do działki skarżącej.
W tym stanie rzeczy wniosek o wstrzymanie nie mógł zostać uwzględniony. Z uwagi na powyższe na podstawie art. 61 § 3 ww. ustawy orzeczono jak w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku