IV SA/Wr 572/09 – Postanowienie WSA we Wrocławiu


Sygnatura:
6249 Inne o symbolu podstawowym 624
Hasła tematyczne:
Żołnierze zawodowi
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Wojskowa Komisja Lekarska
Data:
2009-12-04
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Treść wyniku:
*Odrzucono skargę
Sędziowie:
Małgorzata Masternak-Kubiak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Sędzia WSA – Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. G. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia […] r. […] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej postanawia: odrzucić skargę
Uzasadnienie: Pismem z dnia 28 października 2009 r. R. G. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia […] r. Nr […] w sprawie zdolności do zawodowej służby wojskowej. Mocą tej decyzji uchylono orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w P. z dnia […] r. nr […] w którym orzeczono o braku związku rozpoznanych schorzeń ze służbą wojskową w rozumieniu ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin.
W skardze, przedmiotowej decyzji skarżący zarzucił brak ustalenia związku rozpoznanych schorzeń ze służbą wojskową.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zaskarżone orzeczenie należy do orzeczeń ustalających schorzenia (stan zdrowia) danej osoby i ich związek ze służbą wojskową do celów odszkodowawczych, rentowych lub zaopatrzenia emerytalnego przysługujących na podstawie innych ustaw niż ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 ze zm.)
Od orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej w zakresie dotyczącym oceny stanu zdrowia żołnierza i ustalenia związku stwierdzonych schorzeń ze służbą wojskową do celów odszkodowawczych lub zaopatrzenia emerytalnego (rentowego), skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie przysługuje (zob. postanowienie Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 listopada 2000 r., sygn. akt OSA 1/2000, ONSA 2001/2/47).
Pogląd taki wyraził również Sąd Najwyższy w uchwale w Składzie Siedmiu Sędziów z dnia 27 października 1999 r. w sprawie sygn. akt III ZP 9/99 (OSNAP i US Nr 5, poz. 167 z 2000 r.) zgodnie z którą Wojewódzki Sąd Administracyjny nie jest właściwy w sprawie ze skargi żołnierza na orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej w przedmiocie związku choroby (inwalidztwa) ze służbą wojskową. Właściwy jest tu, po wyczerpaniu odpowiedniego trybu, sąd powszechny.
Skarga jako niedopuszczalna podlegała zatem odrzuceniu na podstawie art. 58 §1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Uzasadnienie wyroku