Sygnatura:
6264 Zarząd gminy (powiatu, województwa)
6411 Rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące gminy; skargi organów gminy na czynności nadzorcze
Hasła tematyczne:
Przywrócenie terminu
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-07-10
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Treść wyniku:
Przywrócono termin do złożenia skargi kasacyjnej
Sędziowie:
Jerzy Marcinowski /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Marcinowski po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. G. na zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia […] maja 2009 r. znak […] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Wójta Gminy – w zakresie przywrócenia terminu do złożenia skargi kasacyjnej postanawia: przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie: Pismem z dnia 11 grudnia 2009 r. pełnomocnik skarżącego K. G., adw. A. L. złożył wniosek w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 września 2009 r. sygn. III SA/Lu 331/09. Termin dokonania czynności minął dzień wcześniej. Pełnomocnik wniosek swój uzasadnił tym, że w dniach 7 – 12 grudnia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, a ciężki przebieg choroby dotychczas uniemożliwił mu zakończenie prac nad sporządzeniem skargi kasacyjnej. Wnioskodawca złożył stosowne zaświadczenie lekarskie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:
Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi zasługuje na uwzględnienie, bowiem wnioskodawca uprawdopodobnił okoliczności wskazujące na brak jego winy w uchybieniu terminu.
Zgodnie z art. 86 i art. 87 ustawy z dnia 30 lipca 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej jako ppsa) sąd postanawia o przywróceniu uchybionego terminu do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, o ile zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu, wniosek ten zostanie wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi, we wniosku strona uprawdopodobni okoliczności wskazujące na brak jej winy w uchybieniu terminowi, jednocześnie z wniesieniem wniosku o przywrócenie terminu strona dopełni czynności, dla której określony był termin.
W ocenie sądu choroba (grypa) powodująca nagłą, kilkudniową niezdolność do pracy, jest okolicznością uzasadniającą uznanie braku winy w niedokonaniu w terminie czynności procesowej.
Istnienie choroby w tym czasie zostało udokumentowana zaświadczeniem lekarskim.
Wobec spełnienia przez wnioskodawcę pozostałych przesłanek wymaganych do przywrócenia uchybionego terminu dokonania czynności w postępowaniu sądowym – tj. wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi oraz równoczesnego dokonania czynności – zasadne jest przywrócenie terminu do dokonania ww. czynności procesowej.
Z tych względów, działając na podstawie art. 86 § 1 ppsa, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie orzekł jak w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku