VII SA/Wa 715/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6202 Zakłady opieki zdrowotnej
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Sygn. powiązane: II GZ 214/09
Skarżony organ:
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Data:
2009-04-27
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Jolanta Augustyniak-Pęczkowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T.S. – NZOZ "C." na czynność Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w przedmiocie odmowy rozpoznania zażalenia na wezwanie do zwrotu nienależnie pobranych środków finansowych i do uiszczenia kary umownej postanawia: odrzucić skargę T.S. – NZOZ "C."
Uzasadnienie: Pismem z dnia 31 marca 2009r. T.S. – prowadzący NZOZ "C." reprezentowany przez radcę prawnego J.M. wniósł skargę na stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawarte w piśmie z dnia 30 grudnia 2008r. znak […] dotyczące wniosku o ponowne rozpatrzenie zażalenia na czynności Dyrektora […] Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) sąd odrzuca skargę jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego.
Stosownie do art. 3 § 1 powołanej ustawy sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.
Ramy tej kontroli zakreśla przepis art. 3 § 2 tej ustawy stanowiąc, iż kontrola działalności publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na :
1. decyzje administracyjne,
2. postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty,
3. postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie,
4. inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa,
5. akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej,
6. akty organów samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż określone w pkt 5, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej,
7. akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego,
8. bezczynność organów w przypadkach określonych w pkt 1-4.
Z mocy art. 3 § 3 ww. ustawy sądy administracyjne orzekają także w sprawach, w których sądową kontrolę przewidują przepisy ustaw szczególnych, a stosownie do art. 4 rozstrzygają również spory kompetencyjne między wymienionymi w tym przepisie organami.
Sądy administracyjne są zatem właściwe wyłącznie do rozpatrywania skarg w sprawach określonych w powołanych przepisach.
W niniejszej sprawie przedmiotem skargi jest pismo zawierające stanowisko Prezesa NFZ udzielone stronie w odpowiedzi na zażalenie złożone w trybie art. 160 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz.U. z 2004r Nr 210 poz. 2135 ze zm.), dalej zw. ustawą o świadczeniach. Pismo to nie mieści się zatem w katalogu spraw objętych właściwością sądów administracyjnych. Nie nosi ono znamion decyzji administracyjnej, ani też nie jest aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. Wskazać trzeba, że przepisy dotyczące realizacji umowy tj. art. 160 – 161a ustawy o świadczeniach nie zawierają odesłania do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, a zatem wydawania w tych sprawach decyzji administracyjnych, na które w konsekwencji przysługiwałaby skarga do sądu administracyjnego.
Z tego też względu przedmiotowa skarga, jako niedopuszczalna w rozumieniu art. 58 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) podlegała odrzuceniu.

Uzasadnienie wyroku