Sygnatura:
6329 Inne o symbolu podstawowym 632
Hasła tematyczne:
Skarżony organ:
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej
Data:
2009-10-22
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Anna Sobolewska-Nazarczyk /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Sobolewska – Nazarczyk (spr.), po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. T. B. na decyzję Kierownika Działu Świadczeń Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w B. z dnia […] marca 2009 r. nr […] w przedmiocie zasiłku celowego p o s t a n a w i a: odrzucić skargę
Uzasadnienie: Decyzją z dnia […] marca 2009 r. nr […] Kierownik Działu Świadczeń Społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w B., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta B., odmówił R. T. B. przyznania zasiłku celowego na zakup posiłków. W przedmiotowej decyzji pouczono stronę o prawie odwołania się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
W dniu 18 września 2009 r. R. T. B. złożył skargę
m.in. na opisaną wyżej decyzję bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
Zarządzeniem Przewodniczącego z dnia 4 listopada 2009 r. wezwano skarżącego do udzielenia informacji, czy decyzja z dnia 17 marca 2009 r. była przedmiotem zaskarżenia do organu II instancji.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie skarżący oświadczył, że w/w decyzja "nie była przedmiotem zaskarżenia do organu II instancji z prostej przyczyny, aprobata poczynań MOPR w B. przez organ II instancji będzie przedmiotem odrębnego postępowania".
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zważył, co następuje:
Skarga podlega odrzuceniu z przyczyn procesowych, bez badania jej zarzutów merytorycznych.
Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., nr 153, poz. 1270 z późn. zm., cytowanej dalej: p.p.s.a.), skargę do sądu można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przewidziany
w ustawie (art. 52 §2 p.p.s.a.). Oznacza to, iż prawo wniesienia skargi jest uwarunkowane uprzednim wyczerpaniem przez skarżącego środków zaskarżenia, jeżeli przysługiwały mu one w postępowaniu przed organem administracyjnym. Obowiązek ten wynika z założenia, iż sąd administracyjny nie zastępuje organów odwoławczych (tak:. J.P. Tarno, Postępowanie przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze Lexis Nexis, Warszawa 2004, s. 97). Przy czym skarga może dotyczyć wyłącznie ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy w toku instancji.
W niniejszej sprawie skarżący nie odwołał się od decyzji organu I instancji
z dnia […] marca 2009 r., mimo że decyzja ta zawierała prawidłowe pouczenie, co do sposobu wniesienia odwołania od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.
W tym stanie rzeczy, skoro skarżący nie wyczerpał środka zaskarżenia, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 p.p.s.a., skargę odrzucił, o czym orzeczono
w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku