II SA/Lu 692/09 – Postanowienie WSA w Lublinie


Sygnatura:
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne:
Pełnomocnik procesowy
Skarżony organ:
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Data:
2009-11-09
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Treść wyniku:
Odmówiono dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika strony
Sędziowie:
Grażyna Pawlos-Janusz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący – sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] r. Nr […] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki p o s t a n a w i a: odmówić dopuszczenia C. M. do udziału w postępowaniu sądowym w charakterze pełnomocnika skarżącego P. P.
Uzasadnienie: W dniu 8 października 2009 r. C. M., wskazując, iż działa jako pełnomocnik P. P., złożył skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] r. Nr […] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki.
Zarządzeniem z dnia 9 listopada 2009 r. C. M. został wezwany do złożenia w terminie 7 dni pełnomocnictwa do reprezentowania skarżącego przed wojewódzkim sądem administracyjnym lub przed sądami administracyjnymi, pod rygorem odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu w charakterze pełnomocnika skarżącego.
W odpowiedzi na wezwanie, C. M. złożył pełnomocnictwo udzielone mu przez skarżącego do działania w jego imieniu przed sądami administracyjnymi, informując, iż występował jako uczestnik postępowania przed organami administracyjnymi w niniejszej sprawie.
Zarządzeniem z dnia 30 listopada 2009 r. Sąd wezwał C. M. do wyjaśnienia, w terminie 7 dni, czy jest on rodzicem, członkiem rodzeństwa, zstępnym skarżącego P. P. lub osoba pozostającą ze skarżącym w stosunku przysposobienia albo wykonuje zawód adwokata lub radcy prawnego, pod rygorem odmowy dopuszczenia do udziału w postępowaniu w charakterze pełnomocnika skarżącego.
Odpis tego zarządzenia doręczono C. M. w dniu 7 grudnia 2009 r. W odpowiedzi na wezwanie złożył on w dniu 14 grudnia 2009 r. pismo, w którym stwierdził, iż w myśl art. 35 § 1 p.p.s.a. jako uczestnik postępowania może być pełnomocnikiem skarżącego, gdyż uczestniczył w postępowaniu przed organami nadzoru budowlanego jako pełnomocnik P. P .
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 35 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), powoływanej dalej jako: "p.p.s.a.", pełnomocnikiem strony może być adwokat lub radca prawny, a ponadto inny skarżący lub uczestnik postępowania, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, a także inne osoby, jeżeli przewidują to przepisy szczególne. W myśl art. 33 § 1 ustawy uczestnikiem postępowania sądowego na prawach strony jest osoba, która brała udział w postępowaniu administracyjnym, a nie wniosła skargi, jeżeli wynik postępowania sądowego dotyczy jej interesu prawnego.
C. M., jak wynika z akt administracyjnych sprawy, występował jako pełnomocnik skarżącego P. P. przed organami administracji obu instancji. Nie oznacza to jednak, iż stał się on w ten sposób uczestnikiem postępowania sądowoadministracyjnego. Powołany przepis art. 33 § 1 ustawy dotyczy bowiem osób, które brały udział w postępowaniu administracyjnym ze względu na własny interes prawny, a nie pełnomocnika, który nie posiada takiego interesu.
Z tych wszystkich względów i na podstawie powołanych przepisów Sąd orzekł jak w postanowieniu.

Uzasadnienie wyroku