Sygnatura:
6319 Inne o symbolu podstawowym 631
Hasła tematyczne:
Broń i materiały wybuchowe
Umorzenie postępowania
Skarżony organ:
Komendant Policji
Data:
2009-09-15
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Umorzono postępowanie
Sędziowie:
Ewa Pisula-Dąbrowska /sprawozdawca/
Janusz Walawski /przewodniczący/
Sławomir Antoniuk
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Protokolant Marek Kozłowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia […] lipca 2009 r. nr […] w przedmiocie cofnięcia dopuszczenia do posiadania broni postanawia 1. umorzyć postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie 2. zwrócić R. W. ze środków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę zł […] ([…] złotych) tytułem zwrotu połowy uiszczonego wpisu sądowego
Uzasadnienie: Komendant Główny Policji decyzją z dnia […] lipca 2009 r. nr […], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a k.p.a. oraz art. 18 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 z późn. zm.), utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w […] z dnia […] czerwca 2009 r. nr […] o cofnięciu dopuszczenia R. W. do posiadania broni.
Powyższa decyzja stała się przedmiotem skargi R. W. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Następnie pismem z dnia 8 grudnia 2009 r., skarżący cofnął wyżej wskazaną skargę.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 161 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), zwanej dalej p.p.s.a., sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę. Zgodnie z art. 60 p.p.s.a. skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.
Sąd uznał cofnięcie skargi przez R. W., za dopuszczalne i skuteczne, gdyż nie zmierza ono do obejścia prawa i nie powoduje utrzymania w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.
Ze względu na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 w zw. z art. 60 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji.
O zwrocie połowy uiszczonego wpisu Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 2 p.p.s.a., z uwagi na cofnięcie skargi już po skierowaniu sprawy na rozprawę.
Uzasadnienie wyroku