Sygnatura:
6219 Inne o symbolu podstawowym 621
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Data:
2009-07-06
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Stanisław Marek Pietras /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. i T. C. na decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia […] września 2009 r. nr […] w przedmiocie odmowy przydziału lokalu mieszkalnego postanawia – odrzucić skargę –
Uzasadnienie: W skardze z dnia 29 maja 2009 r. I. i T. C. wskazali jako przedmiot zaskarżenia szereg wskazanych z numeru i daty wydania pism Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie, traktując ją jako skargę na bezczynność Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w przedmiocie niewydania decyzji o odmowie przydziału lokalu mieszkalnego.
Następnie, składając w dniu 23 października 2009 r. wniosek o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu, skarżący wskazali jako przedmiot swojej skargi decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia […] września 2009 r. nr […].
W związku z powyższym skarżący zostali wezwani do sprecyzowania skargi poprzez wskazanie, czy jej przedmiotem jest bezczynność Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie wniosku z dnia […] kwietnia 2008 r., czy też wskazana we wniosku o przyznanie prawa pomocy decyzja administracyjna.
W wykonaniu powyższego wezwania skarżący wskazali, że przedmiotem ich skargi z dnia 29 maja 2009 r. jest decyzja Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia […] września 2009 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich.
Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie (§ 2).
W niniejszej sprawie zaskarżona decyzja została doręczona T. C. w dniu 2 października 2009 r. Zawierała ona prawidłowe pouczenie o uprawnieniu do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Należy dodać, że skarżący skorzystał z prawa do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (wniosek z dnia 12 października 2009 r.). Po rozpatrzeniu tego wniosku Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał w dniu […] listopada 2009 r. decyzję nr […], utrzymującą w mocy zaskarżoną decyzję. Na marginesie można zauważyć, że w piśmie precyzującym skargę z dnia 22 listopada 2009 r. T. C. zawarł jednocześnie skargę na wskazaną decyzję Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia […] listopada 2009 r. Skarga powyższa została wyłączona z niniejszej sprawy i przesłana do organu celem jej zwrotu wraz z odpowiedzią na skargę i aktami sprawy.
Tymczasem skarżący precyzując swoją skargę z dnia 29 maja 2009 r. wyraźnie wskazali jako przedmiot zaskarżenia decyzję pierwszoinstancyjną, od której przysługiwało prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dodatkowo wskazać należy, że skargę inicjującą postępowanie w sprawie przed tutejszym Sądem skarżący złożyli przed wydaniem decyzji, którą ostatecznie uczynili przedmiotem tejże skargi.
Mając na uwadze, iż skarga na decyzję organu pierwszej instancji, skierowana do Sądu jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 w zw. z art. 52 § 1 i § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.
Uzasadnienie wyroku