Sygnatura:
6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania
Hasła tematyczne:
Wstrzymanie wykonania aktu
Skarżony organ:
Dyrektor Izby Skarbowej
Data:
2009-08-11
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Wstrzymano wykonanie zaskarżonej decyzji
Sędziowie:
Marek Kraus /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: sędzia WSA Marek Kraus po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie ze skargi I. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia […]czerwca 2009 r. nr […] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. postanawia – wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji –
Uzasadnienie: W skardze z 11 lipca 2009 r. I. H. – dalej Skarżąca, zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, z uwagi na szczególną sytuację życiową i losową i narażenie na nieodwracalne straty,
W uzasadnieniu wniosku wskazała, iż w marcu 2009 r. uległa wypadkowi, ponadto z akt sprawy wynika, że prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe a utrzymuje się jedynie ze świadczenia emerytalnego w wysokości 1.336,25 zł. Skarżąca jest osobą schorowaną i wymagającą stałego leczenia a zestawienie wysokości dochodu, którym dysponuje Skarżąca na zaspokojenie potrzeb życiowych, z wysokością wydatków pozwala stwierdzić, że Skarżąca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 61 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej – P.p.s.a.), wniesienie skargi do Sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego aktu lub czynności. Zgodnie z kolei z art. 61 §3 P.p.s.a., po przekazaniu Sądowi skargi, Sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności o których mowa w §1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania.
Sąd zauważa, iż z analizy przepisu art. 61 §3 P.p.s.a. wynika, że przesłankami wstrzymania wykonania decyzji jest niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowanie trudnych do odwrócenia skutków.
W ocenie Sądu, w niniejszej sprawie Skarżąca uprawdopodobniła możliwość zaistnienia przesłanek wskazanych w powołanym przepisie.
Za pozytywnym rozpoznaniem wniosku przemawia zły stan zdrowia Skarżącej oraz trudna sytuacja finansowa.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 61 § 3 i § 5 P.p.s.a., postanowił jak w sentencji.
Uzasadnienie wyroku