II SA/Gd 653/09 – Postanowienie WSA w Gdańsku


Sygnatura:
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne:
Wstrzymanie wykonania aktu
Skarżony organ:
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Data:
2009-10-27
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Treść wyniku:
Oddalono wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji
Sędziowie:
Andrzej Przybielski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Sędzia NSA Andrzej Przybielski po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku E. i J. P. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie z ich skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 14 września 2009 r., sygn. akt […] w przedmiocie rozbiórki obiektów budowlanych postanawia: oddalić wniosek.
Uzasadnienie: Skarżący E. i J. P. zwrócili się w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o wstrzymanie wykonania opisanej powyżej decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz poprzedzającej jej decyzji organu I instancji.
Skarżący nie uzasadnili swojego wniosku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:
Stosownie do art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej jako p.p.s.a., po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części zaskarżonego aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu. Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach tej samej sprawy.
Zgodnie z przyjętym w orzecznictwie sądów administracyjnych poglądem wykazanie, iż niebezpieczeństwo o którym mowa w powyższym przepisie może zaistnieć, spoczywa w całości na stronie, a Sąd ocenia wniosek w tym przedmiocie jedynie w oparciu o wskazane w nim okoliczności. Nie jest w tym zakresie przeprowadzane żadne dodatkowe postępowanie dowodowe, które w postępowaniu sądowoadministracyjnym przeprowadzane jest jedynie w sytuacjach wyjątkowych, co wynika z treści art. 106 § 3 p.p.s.a.
Skoro skarżący w przedmiotowej sprawie nie uzasadnili wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji, to uznać należy, że nie wykazali, aby zachodziły przesłanki wstrzymania z art. 61 § 3 p.p.s.a.
Mając powyższe na względzie, Sąd na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a. a contrario, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Uzasadnienie wyroku