Sygnatura:
6037 Transport drogowy i przewozy
6391 Skargi na uchwały rady gminy w przedmiocie … (art. 100 i 101a ustawy o samorządzie gminnym)
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Rada Miasta
Data:
2008-12-29
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Janusz Furmanek /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Dnia 11 lutego 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janusz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2009 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. B. na uchwałę Rady Miasta P. T. nr […] z dnia […] w przedmiocie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe postanawia odrzucić skargę. AB
Uzasadnienie: M. B. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na uchwalę Rady Miasta P. T. z dnia […] nr […] w przedmiocie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe.
Pismem z dnia 30 grudnia 2008 r., skarżący wezwany został do wykazania, że przed złożeniem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wezwał Radę Miasta P. T. w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) do usunięcia naruszenia prawa, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skarżącemu doręczone w dniu 6 stycznia 2009 r.
W nadesłanym do Sadu w dniu 12 stycznia 2009 r. piśmie zatytułowanym "Odpowiedź – skarga w sprawie" skarżący nie wykazał, że przed złożeniem skargi do Sądu wezwał Radę Miasta P. T. w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym do usunięcia naruszenia prawa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skarga podlega odrzuceniu, albowiem jej wniesienie jest niedopuszczalne.
Zgodnie z treścią art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej zwanej "p. p. s. a." – skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie (art. 52 § 2 p. p. s. a.).
W rozpoznawanej sprawie przedmiotem kontroli Sądu jest skarga M. B. na uchwałę Rady Miasta P. T. w przedmiocie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe. Zgodnie z art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa – zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.
W rozpoznawanej sprawie skarżący w myśl przywołanego powyżej przepisu winien był zatem przed skierowaniem skargi do sądu administracyjnego wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa. W odpowiedzi na wezwanie Sądu do wykazania, iż wyczerpał tryb przewidziany w art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zatytułowanej "Odpowiedź – skarga w sprawie", skarżący nie zawarł wymaganej informacji. Z treści tegoż pisma nie wynika bowiem, aby skarżący wypełnił przewidziany powyższym przepisem wymóg. W rozpoznawanej sprawie nie zostały więc wyczerpane wszystkie przysługujące stronie środki zaskarżenia, co oznacza, że skarga jest niedopuszczalna.
W związku z powyższym Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 w związku z art. 52 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odrzucił skargę jako niedopuszczalną.
A. B.
Uzasadnienie wyroku