III SA/Lu 559/09 – Postanowienie WSA w Lublinie


Sygnatura:
645 Sprawy nieobjęte symbolami podstawowymi 601 644 oraz od 646-652
6392 Skargi  na  uchwały rady powiatu  w przedmiocie …  (art. 87  i  88  ustawy o  samorządzie powiatowym)
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Rada Powiatu
Data:
2009-12-14
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Jerzy Marcinowski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Marcinowski po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi D. F. na uchwałę Rady Powiatu z dnia […] sierpnia 2009 r. nr […] w sprawie wyrażenia zgody na oddanie nieruchomości Powiatu w dzierżawę postanawia: odrzucić skargę.
Uzasadnienie: D. F. w dniu 1 grudnia 2009 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na uchwałę Rady Powiatu z dnia […] sierpnia 2009 r. nr […] w sprawie wyrażenia zgody na oddanie nieruchomości Powiatu w dzierżawę. W skardze zarzuca naruszenie szeregu przepisów prawa materialnego i procesowego, a także naruszenie jej istotnych interesów.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o odrzucenie skargi, gdyż nie została poprzedzona wezwaniem organu do usunięcia naruszenia prawa polegającego na wydaniu powyższej uchwały.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Skarga podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna.
Sąd dokonuje kontroli zgodności z prawem uchwały rady powiatu na wniosek zainteresowanych na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. nr 142 poz. 1592 ze zm.), zgodnie z którym – każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ powiatu w sprawie z zakresu administracji publicznej, może, po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia, zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.
W przedmiotowej sprawie skarżąca nie wystąpiła z takim wezwaniem do organu który wydał uchwałę. Wezwanie do usunięcia naruszenia wystosował natomiast w dniu 10 sierpnia 2009 r. inny podmiot – Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (który to wniosek podpisała przewodnicząca Związku D. F.). Nie jest to jednak wezwanie złożone przez skarżącą, która, jak wskazała w skardze – występuje w imieniu własnym, a nie jako organ czy pełnomocnik Związku.
Podsumowując – w przedmiotowej sprawie skarżąca nie wystąpiła z wezwaniem do organu powiatu, a zatem skarga jest przedwczesna, co powoduje, że podlega odrzuceniu.
Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153 poz. 1270 ze zm.), orzekł jak w postanowieniu.

Uzasadnienie wyroku