III SA/Łd 488/09 – Postanowienie WSA w Łodzi


Sygnatura:
6140 Nadanie stopnia i tytułu naukowego oraz potwierdzenie równoznaczności dyplomów, świadectw i tytułów
Hasła tematyczne:
Odrzucenie zażalenia
Skarżony organ:
Rektor Uniwersytetu/Politechniki/Akademii
Data:
2009-10-01
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Odrzucono zażalenie
Sędziowie:
Monika Krzyżaniak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 15 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 roku na posiedzeniu niejawnym zażalenia E. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 listopada 2009 roku w zakresie odmowy dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika skarżącej w sprawie ze skargi I. G. na decyzję Rektora Politechniki Ł. z dnia […] roku nr […] w przedmiocie nadania tytułu zawodowego i wydania dyplomu p o s t a n a w i a: odrzucić zażalenie. D.T.
Uzasadnienie: W dniu 1 października 2009 roku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga I. G. na decyzję Rektora Politechniki Ł. z dnia […] roku w przedmiocie nadania tytułu zawodowego i wydania dyplomu. Skarga została sporządzona przez mgr prawa E.D.
Postanowieniem z dnia 5 listopada 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi odmówił dopuszczenia E. D. do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika skarżącej.
W dniu 26 listopada 2009 roku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęło pismo E. D., w którym zawarł wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia z dnia 5 listopada 2009 roku oraz wniósł zażalenie na to postanowienie. W uzasadnieniu wskazał m.in. na rażące naruszenie Konwencji o Ochronie Praw i Wolności Człowieka, jak również Dyrektyw i Uchwał, ustaw Unii Europejskiej oraz Konstytucji RP. E. D. powołał się również na naruszenie art. 87 k.p.c. oraz zarzucił jednostronne i arbitralne osądzenie sprawy. Wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zażalenie podlega odrzuceniu, ponieważ jest niedopuszczalne.
Zgodnie z dyspozycją art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) w postępowaniu przed sądem administracyjnym zażalenie przysługuje wyłącznie wówczas, gdy przepis tak stanowi. Przypadki zaskarżalności postanowień Sądu zostały enumeratywnie wymienione w art. 194 § 1 p. p. s. a. oraz w szczegółowych przepisach Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Nie jest więc dopuszczalne zażalenie w kwestiach, które w przepisach tych nie zostały wymienione. Jeżeli strona pomimo braku stosownej podstawy prawnej, zażalenie jednak wniesie, będzie ono podlegało odrzuceniu, w oparciu o art. 178 w związku z art. 197 § 2 i art. 198 powołanej ustawy.
Wniesione przez E. D. zażalenie jest niedopuszczalne. Przepisy Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewidują bowiem możliwości zaskarżenia postanowienia o odmowie dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze pełnomocnika.
Na marginesie warto zaznaczyć, że brak odrębnej możliwości zaskarżenia przedmiotowego postanowienia nie oznacza całkowitego wyeliminowania kontroli instancyjnej w tym przedmiocie, gdyż zasadność tego rodzaju postanowienia może być kwestionowana w postępowaniu ze skargi kasacyjnej.
Wobec tego, Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 i art. 198 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi odrzucił zażalenie.
D.T.

Uzasadnienie wyroku