Sygnatura:
6550
Hasła tematyczne:
Przywrócenie terminu
Skarżony organ:
Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Data:
2009-09-01
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Treść wyniku:
Przywrócono termin do uiszczenia wpisu
Sędziowie:
Kazimiera Sobocińska /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Sędzia N S A – Kazimiera Sobocińska po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi w sprawie ze skargi M C – J na decyzję Dyrektora Z Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S z dnia […] r. Nr […] w przedmiocie przyznania płatności […] r. p o s t a n a w i a: przywrócić skarżącej termin do uiszczenia wpisu od skargi
Uzasadnienie: Postanowieniem z dnia […] (doręczonym skarżącej w dniu
[…] r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w S odrzucił skargę M C – J na decyzję Dyrektora Za Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w S z dnia […] r. Nr […] w przedmiocie przyznania płatności […] r. ze względu na nieuiszczenie wpisu od skargi w terminie wskazanym w wezwaniu z dnia […] r., doręczonym w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.).
Powyższe postanowienie doręczono skarżącej w dniu […] r.
Pismem z dnia [….] r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym), skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie […] zł, uiszczając jednocześnie powyższą opłatę sądową.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że do uchybienia terminu doszło bez jej winy, z powodu niepowiadomienia jej o nadejściu przesyłki poleconej pod adres[…] . M C – J wyjaśniła, powołując się na oświadczenie właściciela nieruchomości (przedłożone w załączeniu wniosku), że w skrzynce oddawczej właściwej dla ww. adresu nie pozostawiono powiadomienia na nazwisko skarżącej ani w dniu [….] r. ani […] r. (wskazane na kopercie daty awizowania). Ponadto, wskazano na nagminne zaniedbania w pracy Urzędu pocztowego nr […] w tym zakresie, będące przedmiotem licznych skarg i reklamacji, których kopie załączono do wniosku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna (art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), zwanej dalej ustawą p.p.s.a.).
Jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu (art. 86 §1 ustawy p.p.s.a.). Wniosek taki powinien odpowiadać warunkom formalnym przewidzianym w art. 46 ustawy p.p.s.a.. Wnosi się go do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 §1 ustawy p.p.s.a.). Równocześnie
z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie
i uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2
i 4 ustawy p.p.s.a.).. Przywrócenie terminu ma bowiem charakter wyjątkowy i może nastąpić jedynie w przypadku, gdy strona w sposób przekonujący zaprezentowaną argumentacją, uprawdopodobni brak swojej winy (B. Dauter i inni, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Zakamycze, 2005, str. 219).
W świetle powyższych rozważań, zauważyć należy, iż wniosek M C – J spełnia wymogi formalne określone dla pisma strony w postępowaniu sądowym
i złożony został w terminie.
Powołane wyżej przepisy prawa wymagają jednak, by strona skarżąca uprawdopodobniła nadto, że nie ponosi winy w uchybieniu terminu. Jak przyjmuje się
w orzecznictwie, brak winy jako przesłanka zasadności wniosku o przywrócenie terminu polega na dopełnieniu obowiązku dołożenia szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności procesowej. O braku winy w uchybieniu terminu można mówić jedynie wtedy, gdy strona nie mogła usunąć zaistniałej przeszkody nawet przy użyciu największego w danych warunkach wysiłku.
Odnosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy, należy stwierdzić, że skarżąca uprawdopodobniła, że nie ponosi winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Zdaniem Sądu powołane okoliczności, znajdujące potwierdzenie
w przedłożonych dokumentach, wskazują, że istniała przeszkoda (powtarzający się brak powiadamiania o awizowaniu przesyłek poleconych przez pracowników wskazanego urzędu pocztowego), która uniemożliwiała stronie zachowanie siedmiodniowego terminu do uiszczenia wpisu od skargi.
Mając powyższe na względzie, na podstawie powołanych przepisów prawa, Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku